W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Narada podsumowująca realizację zadań Krajowego Systemu Ratowniczo – Gaśniczego w woj. śląskim w 2023 roku

23.01.2024

Narada podsumowywująca realizację zadań Krajowego Systemu Ratowniczo – Gaśniczego w woj. śląskim w 2023 roku

We wtorek 23 stycznia 2023 roku, w sali sztabowej Komendy Wojewódzkiej PSP w Katowicach odbyła się narada podsumowująca działalność jednostek ochrony przeciwpożarowej województwa śląskiego w 2023 roku.

W naradzie udział wzięli: Zastępca Komendanta Głównego Państwowej Straży Pożarnej nadbryg. dr inż. Adam Konieczny (udział poprzez połączenie wideokonferencyjne), Wojewoda Śląski Pan Marek Wójcik, kadra kierownicza Komendy Wojewódzkiej PSP w Katowicach, członkowie kolegium Śląskiego Komendanta Wojewódzkiego PSP, komendanci powiatowi i miejscy Państwowej Straży Pożarnej woj. śląskiego oraz zaproszeni goście.

Uczestników narady przywitał jej gospodarz - Śląski Komendant Wojewódzki PSP nadbryg. Jacek Kleszczewski, który podziękował za rok wytężonej i owocnej pracy oraz współpracę i wsparcie udzielone Państwowej Straży Pożarnej woj. śląskiego. 
Następnie głos zabrał  Zastępca Komendanta Głównego PSP nadbryg. dr inż. Adam Konieczny, który krótko podsumował poprzedni rok działalności Państwowej Straży Pożarnej i wskazał kierunki rozwoju na następne lata. 

Śląski Komendant Wojewódzki PSP nadbryg. Jacek Kleszczewski w swoim  wystąpieniu podkreślali specyfikę regionu, omówił realizację zadań w kluczowych obszarach dla funkcjonowania ochrony przeciwpożarowej w woj. śląskim. Przedstawił najważniejsze działania operacyjne i ratownicze, prowadzone na terenie województwa w 2023 roku, w tym działania realizowane w sytuacji kryzysu ekologicznego na rzece Odrze. 

W 2023 roku jednostki ochrony przeciwpożarowej w województwie śląskim brały udział w 62.959 interwencjach, to 10.541 mniej w stosunku do roku 2022.
Strażacy w 2023 roku ugasili 9.411 pożarów, to o ponad 4.100 mniej niż w 2022 roku (13.512). W roku 2023 zmniejszyła się także liczba wyjazdów do tzw. miejscowych zagrożeń – 47.460, to o ponad 6.300 mniej zdarzeń w porównaniu do 2022 roku (53 778). Odnotowano także 6.088 alarmów fałszywych.

W dalszej kolejności omówił także zrealizowane w roku ubiegłym zakupy pojazdów pożarniczych dla jednostek PSP i OSP, dofinasowane między innymi ze środków budżetu państwa, funduszy celowych, Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach, Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, a także środków pochodzących z funduszy Unii Europejskiej. W ramach tych dofinasowań w 2023 roku zakupiono dla jednostek PSP woj. śląskiego 45 pojazdów pożarniczych i specjalnych, za kwotę ponad 63 mln zł, a dla jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych woj. śląskiego zakupiono 60 pojazdów ratowniczo-gaśniczych, o wartości prawie 50 mln zł.
Przedstawił również stan realizacji zadań wynikających z  wdrożenia ustawy o Ochotniczych Strażach Pożarnych, w tym szkoleń organizowanych dla strażaków – ochotników.

Następnym poruszonym przez Śląskiego Komendanta Wojewódzkiego tematem były najważniejsze wydarzenia dla Państwowej Straży Pożarnej organizowane na terenie województwa, między innymi VIII Ogólnopolska Pielgrzymka Strażaków na Jasną Górę, która odbyła 27 maja 2023 roku.
W swojej prezentacji przedstawił również temat prewencji społecznej i realizacji kampanii edukacyjnych. W październiku 2023 roku zainaugurowano kampanię społeczną straży pożarnej województwa śląskiego „Nie igraj z losem” poświęconą zagrożeniom wynikającym z emisji tlenku węgla w budynkach mieszkalnych. Kontynuowano także tworzenie sieci sal edukacyjnych w jednostkach straży pożarnej.

W dalszej części wystąpienia nadbryg. Jacek Kleszczewski przypomniał także o sukcesach śląskich strażaków -sportowców w 2023 roku, odniesionych zarówno na krajowych jak i międzynarodowych arenach sportowych.

Ostatnim obszarem przedsięwzięć, zaprezentowanym przez Śląskiego Komendanta Wojewódzkiego były realizowane inwestycje w województwie, ujęte na liście zadań finansowanych lub dofinansowanych z „Programu Modernizacji Policji, Straży Granicznej, Państwowej Straży Pożarnej i Służby Ochrony Państwa w latach 2022-2025”. Są to budowy strażnic w: Cieszynie, Raciborzu, Tarnowskich Górach, Bieruniu oraz Zawierciu.

Na zakończenie głos zabrał Wojewoda Śląski Pan Marek Wójcik, który powiedział: „… Cieszę się, że zdarzeń było mniej, wyraźnie mniej, w ubiegłym roku. Wiem, że są okoliczności, na które nie do końca mamy wpływ. Więc trzymam kciuki za nas wszystkich, by ten trend udało się utrzymać, żeby tych zdarzeń nadal było mniej. Oczywiście na okoliczności powstania tych zdarzeń nie do końca mam wpływ, ale ważne jest to, by jeżeli państwo wyjadą do tego zdarzenia, zawsze wracali cało. …”

Na tegorocznej naradzie obecni byli: Pan Marek Wójcik – Wojewoda Śląski, płk SG Adam Kurek –  Zastępca Komendanta Śląskiego Oddziału Straży Granicznej, dr n. med. Piotr Grazda – Dyrektor Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji w Katowicach, st. bryg. w st. spocz. Arkadiusz Biskup - były Zastępca Komendanta Głównego PSP, st. bryg. w st. spocz. Bogdan Jędrocha -  były Zastępca Śląskiego Komendanta Wojewódzkiego PSP, Pan Grzegorz Mucha – Dyrektor Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego w Katowicach, przedstawiciele organizacji związkowych funkcjonujących w jednostkach organizacyjnych PSP woj. śląskiego, członkowie kolegium Śląskiego Komendanta Wojewódzkiego PSP oraz komendanci powiatowi i miejscy PSP woj. śląskiego.

 

Naradę poprzedziła prezentacja 8 z 45 samochodów gaśniczych i specjalnych, zakupionych w 2023 roku. Na placu wewnętrznym Komendy Wojewódzkiej zaprezentowano:
1. Samochód wsparcia dekontaminacji podczas działań medycznych przy zagrożeniach czynnikiem CBRNE  - Mercedes Benz na podwoziu Sprinter, zakupiony dla Komendy Miejskiej PSP w Katowicach. 
Potrzeba zakupu tego typu pojazdów wynika z doświadczeń związanych z pandemią COVID oraz wojną w Ukrainie. Pojazdy tego typu przeznaczone są głównie do wsparcia działań ratowniczych realizowanych przez jednostki PSP, w tym w szczególności przez Specjalistyczne Grupy Ratownictwa Chemicznego. Stanowić one będą także zabezpieczenie długotrwałych działań ratowniczych, ćwiczeń oraz innych zadań realizowanych w ramach KSRG. Mogą być również wykorzystane do wsparcia działań Państwowego Ratownictwa Medycznego. Istotnym jest fakt, że w szeregach PSP pełnią służbę funkcjonariusze, którzy jednocześnie są ratownikami medycznymi, co gwarantuje właściwą obsługę samochodów i ich wykorzystanie na rzecz zapewnienia bezpieczeństwa mieszkańców naszego kraju.

2. Ciężki samochód specjalny z drabiną mechaniczną  SCD-42 Iveco Magirus o wysokości ratowniczej 42m dla Komendy Miejskiej PSP w Mysłowicach.

3. Ciężki samochód ratowniczo-gaśniczy wyposażony w moduł ratownictwa technicznego GCBARt 5/38 na podwoziu Scania, dla Komendy Miejskiej PSP w Żorach.

4. Samochód ratowniczo-gaśniczy GBAPr 2,5/16/250 zabudowany na podwoziu Volvo FLB3C FL (FL280) dla Komendy Miejskiej PSP w Dąbrowie Górniczej.

5. Lekki Samochód specjalny mikrobus Man TGE3.180 dla Komendy Miejskiej PSP w Piekarach Śląskich.

6. Samochód ciężarowy do nauki jazdy i egzaminowania na kategorię prawa jazdy „C” - Volvo FLB2cf/06 dla Komendy Wojewódzkiej PSP w Katowicach.

7. Lekki samochód specjalny ratowniczo – rozpoznawczy SLRR Ford Ranger dla Komendy Wojewódzkiej PSP w Katowicach.

8. Lekki samochód specjalny operacyjny SLOp Skoda Octavia dla Komendy Wojewódzkiej PSP w Katowicach.


opracowanie i zdjęcia: bryg. Aneta Gołębiowska KW PSP w Katowicach

Zdjęcia (6)

{"register":{"columns":[]}}