W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Niebezpieczny gaz

01.03.2021

Ilustracja przedstawia na pierwszym planie napis "Przypominamy o zagrożeniach ze strony gazów technicznych" a w tle zdjęcie wybuchu i ognia. W prawym dolnym rogu napis KW PSP w Katowicach.

28 lutego 2021 roku o godz. 21.12. stanowisko kierowania Komendanta Miejskiego PSP w Mysłowicach przyjęło zgłoszenie od dyżurnego Komendy Miejskiej Policji o pożarze mieszkania w budynku wielorodzinnym przy ul. Wysockiego. 
Pożar został zauważony przez przejeżdżający ulicą patrol policji, który podjął interwencję. 

W chwili przybycia na miejsce zastępów straży pożarnej, pożar mieszkania na parterze (w trzykondygnacyjnym budynku) był silnie rozwinięty – widoczny był ogień i silne zadymienie z okien mieszkania. 
Na miejscu obecny był patrol Policji oraz dwie osoby, które ewakuowały się z mieszkania przed przybyciem straży pożarnej, jedna z nich została przetransportowana do szpitala. Kierujący działaniami ratowniczymi uzyskał informację od policjantów, że w mieszkaniu objętym pożarem prawdopodobnie znajduje się jedna osoba. 

Działania polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, odłączeniu prądu w całym budynku i ugaszeniu pożaru. W trakcie przeszukiwania pomieszczeń ratownicy znaleźli poszkodowanego mężczyznę, którego niezwłocznie ewakuowali i przekazali zespołowi ratownictwa medycznego. Niestety, pomimo podjętej reanimacji lekarz stwierdził jego zgon.
 
Równocześnie strażacy ewakuowali z sąsiedniego mieszkania dwie osoby. Z lokalu objętego pożarem wynieśli butlę z gazem propan-butan. 
Po ugaszeniu pożaru, mieszkanie na parterze oddymiono oraz ponownie przeszukano. Następnie strażacy wykonali pomiary w całym budynku za pomocą detektora wielogazowego, który nie wykazał obecności gazów niebezpiecznych. Budynek również sprawdzono kamerą termowizyjną, nie stwierdzając podwyższonej temperatury.
W akcji ratowniczej brało udział 7 zastępów straży pożarnej.

Prawdopodobną przyczyną pożaru było rozszczelnienie butli z gazem.  
 

Straż pożarna przypomina jak prawidłowo obchodzić się z urządzeniami gazowymi.

Pamiętaj! Jeżeli w twoim mieszkaniu znajduje się instalacja gazu dostarczanego z sieci gazowej, nie możesz jednocześnie używać gazu płynnego (propan- butan).
1) W mieszkaniu (gospodarstwie domowym) przechowuj nie więcej niż dwie butle z gazem propan-butan (do 11 kg każda), które powinny być podłączone do instalacji lub urządzeń.  Nie przechowuj butli w pomieszczeniach usytuowanych poniżej poziomu terenu, np. w piwnicach czy garażach, ponieważ gaz propan butan jest cięższy od powietrza i może zalegać w pomieszczeniu, grożąc wybuchem.
2) Nie zatykaj oraz zlecaj okresowe czyszczenie kanałów kominowych i wentylacyjnych: w urządzeniach gazowych w przypadku braku wystarczającej ilości powietrza dochodzi do niekompletnego spalania gazu (metanu lub propanu-butanu), którego produktem jest trujący i niewyczuwalny tlenek węgla.
3) Nie ogrzewaj pomieszczeń kuchnią gazową. Długotrwałe palenie się gazu powoduje znaczny ubytek tlenu w powietrzu, a w konsekwencji nagromadzenie się szkodliwych produktów spalania w Twoim mieszkaniu, m.in. tlenku węgla.
4) Używaj kuchni gazowej z wyłącznikiem przeciwwypływowym, który w  przypadku nadmiernego wypływu gazu odetnie jego dopływ.
5) Używaj urządzeń gazowych oznaczonych symbolem CE.
W celu zwiększenia bezpieczeństwa użytkowania instalacji gaz ziemny oraz gaz propan-butan są nawaniane substancjami o charakterystycznym zapachu.
Jeśli poczujesz ulatniający się gaz: 
•    zawiadom jak najszybciej pogotowie gazowe i administrację, powiadom sąsiadów krzykiem lub pukaniem do drzwi, nie używaj dzwonków elektrycznych,
•    nie włączaj światła ani żadnych urządzeń elektrycznych,
•    nie zapalaj zapałek czy zapalniczek,
•    zamknij zawór gazu w mieszkaniu,
•    otwórz szeroko okno,
•    wyjdź na zewnątrz budynku.

Urządzenia gazowe instalowane w budynku mogą być zasilane gazem płynnym z indywidualnych butli o zawartości gazu do 11 kg, pod warunkiem spełnienia podstawowych wymagań:
1) w jednym mieszkaniu, warsztacie lub lokalu użytkowym nie należy instalować więcej niż dwóch butli;
2) w pomieszczeniu, w którym instaluje się butlę, należy zachować temperaturę niższą niż 35°C;
3) butlę należy instalować wyłącznie w pozycji pionowej;
4) butlę należy zabezpieczyć przed uszkodzeniami mechanicznymi (upadkiem, przewróceniem);
5) między butlą a urządzeniem promieniującym ciepło (grzejniki, piece itp.) należy zachować odległość co najmniej 1,5 m;
6) butli nie należy umieszczać w odległości mniejszej niż 1 m od urządzeń mogących powodować iskrzenie (wyłączników elektrycznych, liczników elektrycznych, gniazd wtykowych, dzwonków elektrycznych, telefonów i innych);
7) w pomieszczeniach, w których zainstalowano przewody i urządzenia gazowe, należy zapewnić wymaganą przepisami wentylację grawitacyjną;
8) jeżeli butla umieszczona jest w szafce lub obudowie, wówczas w najniższym i najwyższym punkcie drzwi albo ścianki od szafki należy wykonać otwory wentylacyjne;
9) butli i odbiorników w żadnym przypadku nie należy umieszczać w piwnicy czy innych pomieszczeniach, w których podłoga znajduje się poniżej poziomu terenu,
10) po zakończeniu użytkowania odbiorników gazu należy zakręcić wszystkie kurki;
11) z pustymi butlami po gazie płynnym należy postępować z zachowaniem tych samych środków ostrożności, jak z butlami pełnymi, gdyż zawierają one opary gazu.