W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Obchody 84. rocznicy Zbrodni Katyńskiej

04.04.2024

Obchody 84. rocznicy Zbrodni Katyńskiej

4 kwietnia 2024 roku, na terenie Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach, przed Grobem Policjanta Polskiego odbyła się uroczysta odprawa wart z okazji 84. rocznicy Zbrodni Katyńskiej. 

Uroczystość po raz pierwszy po zmroku i w zmienionej formie, rozpoczęła się o godzinie 19.45. Słuchacze katowickiej Szkoły Policji oraz harcerze Chorągwi Śląskiej Związku Harcerstwa Polskiego rozświetlali pochodniami trasę przejścia uroczystej zmiany warty, a o podniosły nastrój uczestników zadbała Orkiestra Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach.

Przed Grobem Policjanta Polskiego zapalony został „Znicz Pamięci” oraz odczytano manifest historyczny. Zebranych gości powitał Pan Grzegorz Grześkowiak – Prezes Ogólnopolskiego Stowarzyszenia „Rodzina Policyjna 1939 r.” z/s w Katowicach, a następnie w intencji pomordowanych policjantów i ich rodzin policyjny kapelan odprawił modlitwę. Po złożeniu wieńców przed Grobem Policjanta Polskiego przez obecne na uroczystości delegacje, minutą ciszy uczczono pamięć ofiar Zbrodni Katyńskiej. W dalszej części uroczystości nastąpiło wręczenie resortowych odznaczeń.

W obchodach uczestniczyli między innymi: Wojewoda Śląski Pan Marek Wójcik, Komendant Wojewódzki Policji w Katowicach insp. dr Tomasz Michułka, Dyrektor Oddziału IPN w Katowicach dr Andrzej Sznajder, przedstawiciele administracji rządowej i samorządowej oraz przedstawiciele służb mundurowych. Państwową Straż Pożarną reprezentował pełniący obowiązki Zastępcy Śląskiego Komendanta Wojewódzkiego PSP st. bryg. Damian Legierski.

Uroczystość uświetnił poczet sztandarowy Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Katowicach.

 

5 marca 1940 roku Stalin podjął decyzję o wymordowaniu polskich jeńców przetrzymywanych w obozach w Kozielsku, Starobielsku i Ostaszkowie oraz cywilów aresztowanych i osadzonych w więzieniach na terenie okupowanych przez ZSRS Kresów Wschodnich. W wyniku tej zbrodniczej decyzji wiosną 1940 r. Sowieci zamordowali ponad 21 tys. polskich obywateli. Jeńcy z obozów w Kozielsku, Starobielsku i Ostaszkowie zostali zamordowani w Lesie Katyńskim, Charkowie i Twerze, natomiast więźniowie zostali zamordowani w Mińsku, Kijowie, Charkowie oraz w innych, nie znanych do tej pory miejscach kaźni. Od pierwszego miejsca, w którym odnaleziono zwłoki pomordowanych, zbrodnia zyskała w ludzkiej pamięci nazwę Zbrodni Katyńskiej. Liczba ofiar tej zbrodni nie została dokładnie ustalona, chociaż na podstawie dokumentów (notatki Szelepina, szefa KGB z 1959 r.) można podejrzewać, że najbliższa prawdy jest liczba 21857 ofiar. Spośród miejsc, w których ukryto zwłoki ofiar, znanych jest pięć: Las Katyński, Miednoje (pod Twerem), Piatichatki (dzielnica Charkowa), Bykownia (pod Kijowem) i Kuropaty (dzielnica Mińska).
Źródło: IPN

opracowanie na podstawie informacji z KWP w Katowicach
zdjęcia: KWP w Katowicach

Zdjęcia (6)

{"register":{"columns":[]}}