W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Obchody Dnia Strażaka w województwie śląskim

02.06.2021

Na zdjęciu widoczny jest plac Komendy Miejskiej PSP w Gliwicach podczas obchodów Dnia Strażaka. Po lewej stronie, na pierwszym planie stoi poczet sztandarowy. W szeregach w mundurach wyjściowych i maseczkach ochronnych stoją wyróżnieni strażacy. Śląski Komendant Wojewódzki PSP wręcza awanse. Po prawej stronie stoją zaproszeni goście. w dali widać budynek komendy i zaparkowane przed garażami trzy pojazdy ratowniczo-gaśnicze.

Dzień Strażaka jest okazją do wyrażenia wdzięczności strażakom za ich ciężką i niebezpieczną służbę. Podczas uroczystości najbardziej zasłużeni funkcjonariusze otrzymują odznaczenia, nominacje na wyższe stopnie służbowe i wyróżnienia. Zgodnie z tradycją, te najwyższe, przyznawane są podczas obchodów wojewódzkich. Jednakże, ze względu na  sytuację epidemiczną w kraju i wynikające z niej obostrzenia, wyróżnienia te wręczane były również podczas wybranych obchodów miejskich w Komendach w Bielsku-Białej, Częstochowie, Gliwicach i Zabrzu, które miały miejsce 1 i 2 czerwca 2021 roku.

Uroczystości rozpoczynały się od złożenia meldunku Śląskiemu Komendantowi Wojewódzkiemu PSP nadbryg. Jackowi Kleszczewskiemu. Następnie zgromadzeni uczcili minutą ciszy zmarłych strażaków, a także członków ich rodzin, szczególnie ofiary COVID-19.

W trakcie  uroczystości wręczono złote, srebrne i brązowe Medale za Długoletnią Służbę, przyznane przez Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej 172 funkcjonariuszom i pracownikom cywilnym. 21 strażaków odznaczono złotymi srebrnymi oraz brązowymi Odznakami „Zasłużony dla Ochrony Przeciwpożarowej". Do wyższych stopni służbowych awansowano 21 oficerów, 22 aspirantów i 80 podoficerów. Za wzorową postawę i wysokie osiągnięcia w realizacji zadań służbowych Dyplomem Komendanta Głównego Państwowej Straży Pożarnej wyróżniono 5 funkcjonariuszy. Odznaczenia, awanse na wyższe stopnie służbowe oraz dyplomy wręczył Śląski Komendant Wojewódzki PSP nadbryg. Jacek Kleszczewski.

W trakcie uroczystości odznaczono także 14 funkcjonariuszy Medalami za Zasługi dla Pożarnictwa, które wręczyli prezesi Zarządów Oddziałów Powiatowych ZOSP RP w asyście komendantów miejskich i powiatowych.

W uroczystościach wzięli udział zaproszeni goście: parlamentarzyści, przedstawiciele władz samorządowych, służb i instytucji współpracujących z Państwową Strażą Pożarną, prezesi Zarządów Oddziałów Powiatowych ZOSP, przedstawiciele duchowieństwa, funkcjonariusze oraz pracownicy cywilni komend PSP.

 

opracowanie: KW PSP w Katowicach
zdjęcia: KM PSP w Bielsku-Białej, KM PSP w Częstochowie, KM PSP w Gliwicach, UM Gliwice, KM PSP w Zabrzu.

Zdjęcia (7)