W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Oficjalne uroczystości oraz piknik patriotyczny z okazji Narodowego Święta Niepodległości

11.11.2022

Oficjalne uroczystości oraz piknik patriotyczny z okazji Narodowego Święta Niepodległości

11 listopada 2022 r. odbyły wojewódzkie uroczystości upamiętniające 104. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Tegoroczne obchody rozpoczęły się na Placu Bolesława Chrobrego w Katowicach, gdzie po podniesieniu flagi państwowej i odegraniu hymnu, odczytano apel pamięci i oddano salwę honorową. 

Wojewoda Śląski Pan Jarosław Wieczorek odczytał list od Prezesa Rady Ministrów Pana Mateusza Morawieckiego. - ,,Polska, jak mało który kraj na świecie, zna cenę wolności. Zarówno tę najbardziej okrutną, gdy naród ją trwoni i dopiero poniewczasie uświadamia sobie, jak wielki skarb utracił. Ale również tę, jaką się płaci za odzyskanie niepodległości. I choć jest ona bardzo wysoka, ten dziejowy moment zrzucenia pęt niewoli naznaczony jest nie tylko ciężarem poświęcenia, ale również olbrzymim ładunkiem radosnego uniesienia. Znakomicie uchwycił to zjawisko wybitny znawca epoki porozbiorowej, prof. Henryk Wereszycki, który z własnego doświadczenia pamiętał realia służby w Legionach dowodzonych przez Marszałka Piłsudskiego. ,,Moje pokolenie – pisał przed laty – to najszczęśliwsze polskie pokolenie, które nie tylko walczyło o niepodległość, ale i ją uzyskało” - napisał w liście do uczestników Premier Mateusz Morawiecki. 

Tę część obchodów zakończyło złożenie wieńców pod pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego przez uczestników uroczystości. Po złożeniu kwiatów zgromadzeni udali się do Archikatedry pw. Chrystusa Króla w Katowicach na uroczystą Mszę Świętą w intencji Ojczyzny z okazji 104. rocznicy odzyskania niepodległości. Mszy przewodniczył metropolita katowicki abp. Wiktor Skworc. 

W obchodach wzięli udział: Pan Michał Wójcik – Minister, Członek Rady Ministrów RP, Pan Jarosław Wieczorek - Wojewoda Śląski, Pan Jakub Chełstowski - Marszałek Województwa Śląskiego, Pan Marcin Krupa - Prezydent Miasta Katowice, parlamentarzyści, przedstawiciele służb mundurowych i samorządu oraz mieszkańcy Katowic. Straż Pożarną reprezentował Śląski Komendant Wojewódzki PSP nadbryg. Jacek Kleszczewski.

Dalsza część wojewódzkich obchodów Narodowego Święta Niepodległości - piknik militarno - patriotyczny - odbyła się na Stadionie Śląskim w Chorzowie. O godzinie 13.00 nastąpiło uroczyste odśpiewanie Hymnu Rzeczpospolitej Polski, przy jednoczesnym poniesieniu flagi państwowej na autodrabinie z Komendy Miejskiej PSP w Sosnowcu oraz asyście pocztów sztandarowych śląskich formacji mundurowych, w tym Komendy Wojewódzkiej PSP w Katowicach. 

Przybyli na chorzowski stadion mieszkańcy śląska mieli okazję obejrzeć występy orkiestr górniczych oraz grupy Mażoretek Akcent z MDK w Katowicach – Ligocie. Niewątpliwą atrakcją był przelot samolotów wojskowych oraz pokaz lotniczej Grupy Akrobacyjnej „Żelazny”. Całości dopełnił pokaz musztry paradnej Orkiestry Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach.  

Podczas pikniku zaprezentowano uzbrojenie, wyposażenie i umiejętności żołnierzy Wojska Polskiego oraz funkcjonariuszy służb mundurowych województwa śląskiego. 

Państwowa Straż Pożarna woj. śląskiego zapewniła – szczególnie ciekawe dla najmłodszych uczestników pikniku - atrakcję o charakterze edukacyjnym. Największym zainteresowaniem cieszył się stworzony przez KP PSP w Będzinie „zadymiony namiot”, gdzie dzieci wraz z opiekunami mogły zobaczyć warunki imitujące prawdziwy pożar. Każdy z uczestników po przejściu przez namiot w warunkach pełnego zadymienia otrzymywał wskazówki od strażaków, jak powinno się zachować podczas ewakuacji z miejsc objętych pożarem. Tego dnia na Stadionie Śląskim obecni byli także funkcjonariusze z Centrum Edukacji Przeciwpożarowej Komendy Miejskiej w Chorzowie, którzy edukowali uczestników pikniku z zakresu pierwszej pomocy. Po części edukacyjnej, każde dziecko mogło obejrzeć nowy samochód ratowniczo – gaśniczy, który w tym roku trafił do Komendy Powiatowej w Będzinie, usiąść za kierownicą i przez chwilę poczuć się jak strażak. 

opracowanie i zdjęcia: KW PSP w Katowicach

Zdjęcia (33)

{"register":{"columns":[]}}