W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Powstaje nowa Komenda Miejska PSP w Rudzie Śląskiej

25.07.2022

fafaqq

Dzisiaj w siedzibie Komendy Miejskiej PSP w Rudzie Śląskiej odbył się briefing prasowy, związany z uruchomieniem w lipcu br. postępowania przetargowego, na budowę nowej siedziby Komendy. W briefingu wzięli udział: poseł na Sejm RP Pan Marek Wesoły, wojewoda śląski Pan Jarosław Wieczorek, śląski komendant wojewódzki PSP nadbryg. Jacek Kleszczewski oraz komendant miejski PSP w Rudzie Śląskiej st. bryg. Andrzej Małysiak.

Zarówno poseł na sejm RP, jak i wojewoda podkreślili lokalizację Rudy Śląskiej między ważnymi arteriami, jako jednostki która służy bezpieczeństwu całego regionu. Śląski komendant wojewódzki podkreślił, że nowo budowana strażnica jest kolejną inwestycją na terenie województwa. Podziękował też wszystkim zaangażowanym w ten projekt za podjętą inicjatywę.

Nowobudowany obiekt zastąpi obecnie użytkowane przez Komendę Miejską PSP w Rudzie Śląskiej obiekty, które pochodzą z początku XX wieku, i nie są dostosowane do wymagań stawianych dzisiejszym strażnicom Państwowej Straży Pożarnej. Ponadto, w wyniku długoletniej eksploatacji w warunkach szkód górniczych w budynkach wystąpiły uszkodzenia. Obiekty komendy nie zapewniają również dostatecznej ilości powierzchni socjalno-administracyjnej. Rozmiar placu wewnętrznego utrudnia organizowanie ćwiczeń i szkoleń dla strażaków na terenie jednostki. Problemem jest także nie wystarczająca powierzchnia zaplecza magazynowego i warsztatowego, która uniemożliwia właściwą obsługę jednostki. Taki stan powoduje duże utrudnienia w funkcjonowaniu jednostki oraz uniemożliwia jej dostosowanie do aktualnych potrzeb z zakresu ratownictwa.
W grudniu 2021 roku Komenda Miejska PSP w Rudzie Śląskiej pozyskała od Spółki Restrukturyzacji Kopalń działkę pod budowę strażnicy, o pow. 12 743 m2, znajdującą się w centrum Rudy Śląskiej, przy ulicy Piotra Niedurnego. Wielkość działki i jej usytuowanie pozwoli na zastąpienie obecnie funkcjonujących dwóch jednostek ratowniczo-gaśniczych jedną.
Lokalizacja komendy i jednostki ratowniczo-gaśniczej w tym miejscu zapewni szybki i bezpieczny dojazd do zdarzeń na całym terenie chronionym przez Komendę Miejską PSP w Rudzie Śląskiej. Takie usytuowanie strażnicy zoptymalizuje również dojazd do głównych szlaków komunikacyjnych o charakterze regionalnym, krajowym oraz międzynarodowym takich jak autostrada A4, Drogowa Trasa Średnicowa (DTŚ), droga wojewódzka nr 925, co bezpośrednio poprawi gotowość do podjęcia działań ratowniczo-gaśniczych.
Nowy budynek strażnicy będzie miał powierzchnię użytkową około 3 400 m2. Znajdować się w nim będą między innymi pomieszczenia administracyjno-biurowe Komendy, stanowisko kierowania Komendanta Miejskiego PSP, część garażowa wraz z zapleczem magazynowo-technicznym, wyposażona w 18 stanowisk dla samochodów pożarniczych, pomieszczenia socjalno-bytowe jednostki ratowniczo-gaśniczej, sala szkoleniowa oraz sala edukacyjna „Ognik”. W nowej strażnicy służbę pełnić będzie 97 funkcjonariuszy PSP oraz 3 pracowników korpusu służby cywilnej. 
Budynek będzie nowoczesnym obiektem, spełniającym wymagania ekologiczne i energetyczne, wyposażonym między innymi w instalację fotowoltaiczną, pozwalającą obniżyć koszty energii elektrycznej. 

15 lipca 2022 roku ogłoszony został przetarg na wyłonienie wykonawcy inwestycji realizowanej w formule „zaprojektuj i wybuduj”. Rozpoczęcie budowy komendy zaplonowano jeszcze w tym roku, a jej zakończenie przewidziane jest na koniec 2023 roku. 
Inwestycja finansowana będzie z budżetu państwa, a wysokość środków przeznaczonych na ten cel to 40 000 000 złotych. 

opracowanie i zdjęcia: KW PSP w Katowicach
 

Zdjęcia (3)

{"register":{"columns":[]}}