W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Ratownicy medyczni z PSP wspierają medyków ze szpitala tymczasowego w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach

06.04.2021

Ilustracja przedstawia na biały tle, od lewej logo szpitala tymczasowego SP ZOZ MSWiA w Katowicach. Po prawej stronie niebieski napis szpital dla śląska. Pod spodem napis o treści szpital tymczasowy SP ZOZ MSWiA w Katowicach

Od początku pandemii koronawirusa strażacy Państwowej Straży Pożarnej oraz druhowie z Ochotniczych Straży Pożarnych wspierają podmioty ochrony zdrowia oraz obywateli w walce z wirusem SARS-CoV-2. Dowozimy osoby starsze na szczepienia, dowozimy tlen do szpitali.

Obecnie decyzją Wojewody Śląskiego 37 strażaków Państwowej Straży Pożarnej, posiadających kwalifikacje ratownika medycznego, oddelegowano do szpitala tymczasowego w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach. W czasie 12 godzinnych dyżurów strażacy ratownicy przygotowują oraz podają leki zgodnie ze zleceniem lekarza, pomagają w przewozie pacjentów na badania diagnostyczne np. tomograf, pobierają krew do badań diagnostycznych, wykonują czynności pielęgnacyjne, pomagają w karmieniu pacjentów, nadzorują tlenoterapię (sprawdzają poprawność umiejscowienia maski do tlenoterapii lub wąsów tlenowych) oraz współpracują z personelem, wykonując wszystkie potrzebne czynności niezbędne do zapewnienia ciągłości opieki nad pacjentem.


opracowanie: KW PSP w Katowicach