Spotkania z przedstawicielami zarządzania kryzysowego jednostek samorządu terytorialnego województwa śląskiego
04.08.2026
W dniach 30 lipca – 4 sierpnia 2026 roku, z inicjatywy Śląskiego Komendanta Wojewódzkiego PSP st. bryg. Damiana Legierskiego, na podstawie podpisanego w lipcu porozumienia o współpracy pomiędzy Śląskim Związkiem Gmin i Powiatów a Komendą Wojewódzką PSP w Katowicach, zorganizowano cykl spotkań z przedstawicielami zarządzania kryzysowego jednostek samorządu terytorialnego województwa śląskiego.
Spotkania poświęcone były realizacji zadań wynikających z przepisów dotyczących ochrony ludności i obrony cywilnej. Przedsięwzięcie stanowiło ważny element wzmacniania współpracy pomiędzy Państwową Strażą Pożarną a administracją samorządową oraz wymiany doświadczeń w zakresie przygotowania i koordynacji działań na rzecz bezpieczeństwa mieszkańców województwa śląskiego.
Spotkania z udziałem zastępców śląskiego komendanta wojewódzkiego PSP st. bryg. Romana Klechy oraz bryg. Zbigniewa Dyka zorganizowane były w czterech subregionach województwa:
• Centrum – Centralne Muzeum Pożarnictwa w Mysłowicach (30 lipca 2026 r.),
• Północ – Komenda Miejska PSP w Częstochowie (31 lipca 2026 r.),
• Zachód – Komenda Miejska PSP w Rybniku (3 sierpnia 2026 r.),
• Południe – Komenda Powiatowa PSP w Cieszynie (4 sierpnia 2026 r.).
Spotkania prowadził naczelnik Wydziału Ochrony Ludności w KW PSP w Katowicach – kpt. Michał Konarski, który omawiał m.in.:
• nowe obowiązki prawne wynikające z ustawy o ochronie ludności i obronie cywilnej,
• obiekty zbiorowej ochrony oraz punkty schronienia – zasady ich identyfikacji, ewidencjonowania i oznakowania, w tym wykorzystanie oznaczeń zgodnych z obowiązującymi przepisami,
• systemy ostrzegania i alarmowania ludności, obejmujące m.in. syreny alarmowe, Alert RCB oraz aplikacje mobilne,
• zasady organizacji ewakuacji ludności i mienia oraz role poszczególnych służb i instytucji w tym procesie,
• cyfryzację zasobów ochrony ludności, w tym funkcjonowanie Centralnej Ewidencji Obiektów Zbiorowej Ochrony oraz Centralnej Ewidencji Zasobów Ochrony Ludności i Obrony Cywilnej,
• profilowanie jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych do realizacji specjalistycznych zadań o charakterze ewakuacyjnym, logistycznym, medycznym i humanitarnym.
W spotkaniach udział wzięli przedstawiciele komórek zarządzania kryzysowego gmin i powiatów z terenu województwa śląskiego oraz przedstawiciele Śląskiego Związku Gmin i Powiatów oraz komendanci powiatowi i miejscy PSP z terenu woj. śląskiego.
Uczestnicy mieli również możliwość zapoznania się z inicjatywą Akademii Ochrony Ludności i Obrony Cywilnej, która wspiera budowę nowoczesnego systemu ochrony ludności poprzez edukację mieszkańców w zakresie reagowania na sytuacje kryzysowe oraz kształtowanie prawidłowych postaw i zachowań zwiększających bezpieczeństwo do czasu przybycia służb ratowniczych.
opracowanie: Wydział Ochrony Ludności KW PSP w Katowicach
zdjęcia: komendy powiatowe i miejskie PSP