W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Szybka interwencja bytomskich strażaków pomogła uratować życie mężczyzny

19.07.2021

Na zdjęciu widoczne jest pomieszczenie Stanowiska Kierowania Komendanta Miejskiego PSP w Bytomiu. Za pulpitem widać monitory komputerów i siedzących dwóch strażaków - dyżurnych w umundurowaniu służbowym. Na ścianach widoczne logo PSP i herb Bytomia.

14 lipca 2021 o godz. 14:05 Stanowisko Kierowania Komendanta Miejskiego PSP w Bytomiu przyjęło zgłoszenie na numer alarmowy 998 od mężczyzny znajdującego się w stanie zagrożenia życia, z którym był utrudniony kontakt - mężczyzna ten bardzo ciężko oddychał.
Telefon odebrał pełniący służbę dyżurny operacyjny powiatu st.kpt. Paweł Polak, który podjął próbę zebrania wywiadu oraz ustalenia miejsca przebywania zgłaszającego. Jednocześnie asp. Szymon Michalski, który pełnił służbę jako pomocnik dyżurnego operacyjnego powiatu ustalił właściciela numeru, a następnie przy wykorzystaniu odpowiedniego narzędzia wspomagającego pracę Stanowiska Kierowania, zlokalizował na mapie miejsce logowania telefonu, które było tożsame z adresem właściciela. Na miejsce niezwłocznie zadysponowano dwa zastępy Państwowej Straży Pożarnej oraz powiadomiono Policję i Państwowe Ratownictwo Medyczne.

Po przybyciu na miejsce zdarzenia i wejściu do mieszkania wskazanego przez system, strażacy zastali mężczyznę w utrudnionym kontakcie, znajdującym się w ciężkim stanie kardiologicznym. Poszkodowanemu udzielano kwalifikowanej pierwszej pomocy do czasu przybycia na miejsce Zespołu Ratownictwa Medycznego.
Sprawne przyjęcie zgłoszenia, opanowanie dyżurnych, znajomość dostępnych narzędzi i ich umiejętne wykorzystanie oraz odpowiednia współpraca pozwoliła na szybkie dotarcie na miejsce i uratowanie życia mężczyzny.

opracowanie i zdjęcie: KM PSP w Bytomiu