Uroczystości barbórkowe nadzoru górniczego
05.12.2025
Dziś Śląski Komendant Wojewódzki PSP – st. bryg. Damian Legierski, uczestniczył w uroczystościach barbórkowych nadzoru górniczego, które odbyły się w Muzeum Śląskim w Katowicach.
Wśród gości uroczystej akademii znaleźli się parlamentarzyści, przedstawiciele władz państwowych i samorządowych, służb mundurowych, związków zawodowych, instytucji naukowo-badawczych współpracujących z WUG, duchowieństwa oraz delegacje zakładów górniczych z całej Polski. Zaproszonych gości przywitał Prezes WUG Pan Piotr Litwa. Po wystąpieniu inauguracyjnym uczczono minutą ciszy pamięć wszystkich górników, którzy w 2025 roku odeszli na wieczną szychtę.
Akademia barbórkowa WUG to nie tylko okolicznościowe życzenia i przemówienia, ale również tradycyjna okazja do uhonorowania pracowników nadzoru górniczego odznaczeniami i wyróżnieniami, zarówno państwowymi jak też resortowymi.
Część oficjalną uroczystości zwieńczyło wręczenie honorowych szpad górniczych. Doceniając zasługi na rzecz polskiego górnictwa.
opracowanie na podstawie WUG
zdjęcia: WUG w Katowicach