W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

W woj. śląskim rozpoczyna się proces przełączania numeru alarmowego 998 na 112

08.09.2021

Na zdjęciu widoczna jest sala marmurowa w Śląskim Urzędzie Wojewódzkim. Na tle ściany ustawione są od prawej banery Komendy Wojewódzkiej PSP w Katowicach, Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego oraz Centrum Powiadamiania Ratunkowego. Na ich tle, przed mikrofonami stoją od strony prawej: śląski komendant wojewódzki PSP ,wojewoda śląski, dyrektor CPR w Katowicach. Po lewej stronie na ekranie telewizora wyświetla się prezentacja.

Od 9 września 2021 roku mieszkańcy województwa śląskiego dzwoniąc na numer 998 połączą się bezpośrednio z operatorem numeru alarmowego 112. 

W środę, 8 września 2021 roku w Śląskim Urzędzie Wojewódzkim odbył się briefing prasowy z udziałem wojewody śląskiego Jarosława Wieczorka, śląskiego komendanta wojewódzkiego PSP nadbryg. Jacka Kleszczewskiego oraz dyrektora Wydziału Centrum Powiadamiania Ratunkowego w Katowicach Tomasza Michalczyka. Poświęcony był rozpoczynającemu się, w województwie śląskim, procesowi przełączania numeru alarmowego Państwowej Straży Pożarnej 998 na numer alarmowy 112. Numer przełączany będzie sukcesywnie w każdym powiecie, aż docelowo obejmie całe województwo. To usprawnienie systemu powiadamiania ratunkowego, które pozwoli na sprawniejsze powiadamianie i dysponowanie odpowiednich służb. 

„… Od początku funkcjonowania CPR, system ciągle się rozwija, służba CPR sprofesjonalizowała się, czasy połączeń z każdym rokiem ulegają skróceniu. Jest to niesłychanie istotne z punktu widzenia bezpieczeństwa mieszkańców (…) Przekierunkowanie numeru 998 pozwoli dyspozytorom Państwowej Straży Pożarnej skupić się na zdaniach, które bezpośrednio będą ratować życie, zdrowie i mienie obywateli (…) Ze swojej strony mogę zapewnić, że współpraca na poziomie przekazywania zgłoszeń i informacji do PSP będzie z korzyścią dla mieszkańców województwa…”  – powiedział wojewoda śląski Jarosław Wieczorek.

Śląski komendant wojewódzki PSP nadbryg. Jacek Kleszczewski podkreślił, że dla mieszkańców nic się nie zmieni. Wszystkie zgłoszenia będą trafiać w jedno miejsce, do CPR, co pozwoli na skrócenie czasu dojazdu wszystkich służb do miejsca zdarzenia i podjęcia działań ratowniczych.

Śląskie jest kolejnym województwem, gdzie numer 998 przełączany będzie na numer 112. Zgodnie z ustawą o systemie powiadamiania ratunkowego, docelowo odbiór zgłoszeń wpływających na numer alarmowy 998 odbywać się będzie w Centrach Powiadamiania Ratunkowego (CPR). Numer 998 będzie dalej funkcjonował, jednak każdy, kto na niego zadzwoni, nie połączy się z Państwową Strażą Pożarną jak dotychczas, a z dyspozytorem CPR, który zakwalifikuje zgłoszenie i przekaże je do odpowiednich służb. 
Właściwe przekierowanie zgłoszenia jest szczególnie istotne w sytuacjach wymagających szybkiej interwencji. Odbieranie zgłoszeń bezpośrednio przez operatorów CPR pozwala na jednoczesne i automatyczne – za pośrednictwem systemu teleinformatycznego – powiadomienie wszystkich służb właściwych ze względu na rodzaj zdarzenia. Obsługa numeru alarmowego przez dyspozytora pozwala także wyeliminować zgłoszenia fałszywe czy niezasadne. Dyspozytorzy PSP będą otrzymywali od CPR tylko te zgłoszenia alarmowe, które rzeczywiście dotyczą zagrożenia życia, zdrowia, mienia, bezpieczeństwa czy środowiska.
Dodatkową korzyścią przełączenia numeru alarmowego będzie ujednolicenie sposobu obsługi zgłoszeń, w tym zgłoszeń obcojęzycznych oraz połączeń eCall – ogólnoeuropejskiego systemu szybkiego powiadamiania o wypadkach drogowych. 
Numer alarmowy 998 będzie drugim numerem alarmowym, przekierowanym do obsługi przez Centrum Powiadamiania Ratunkowego. W 2018 roku został przekierowany numer 997, a na rok 2024 planowane jest przekierowanie numeru alarmowego 999 i jednocześnie zakończenie koncentracji numerów alarmowych w Polsce. 

W województwie śląskim przełączanie numeru 998 na 112 zaplanowano w okresie od 9 do 20 września 2021 roku, według harmonogramu znajdującego się w załączniku poniżej.

 

opracowanie i zdjęcia: KW PSP w Katowicach

Materiały

Harmonogram przełączeń numeru 998 na 112 w województwie śląskim
Harmonogram.pdf 0.10MB

Zdjęcia (3)