W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Wojewódzkie ćwiczenia ratownicze COO „LASY 2021”

01.10.2021

Na zdjęciu widoczny jest las. Drogą idą strażacy w ubraniach specjalnych, niosą węże pożarnicze. W tle czerwony samochód gaśniczy.

30 września 2021 roku zakończyły się wojewódzkie ćwiczenia ratownicze Centralnego Odwodu Operacyjnego „LASY 2021”. Ćwiczenia odbywały w dniach od 29 do 30 września, brały w nich udział wydzielone siły i środki Śląskiej Brygady Odwodowej (kompania gaśnicza „Poraj”, kompania gaśnicza „Soła”, pluton logistyczny „Katowice”). W ćwiczenia zaangażowane były także dwa samoloty i helikopter z Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Katowicach. Organizatorem manewrów była Komenda Wojewódzka PSP w Katowicach. 
Ogółem w ćwiczeniach wzięło udział ok. 60 pojazdów i prawie 200 strażaków.

Scenariusz ćwiczeń zakładał, że na skutek przejścia fali upałów w centralnej części województwa śląskiego, na terenie kompleksu leśnego w Jaworznie (Nadleśnictwo Chrzanów, Leśnictwo Ciężkowice), powstało kilka ognisk pożaru. Silny wiatr, wysoka temperatura i wysuszona ściółka spowodowała bardzo szybkie rozprzestrzenianie się pożaru.

Głównym celem ćwiczeń było określenie stopnia przygotowania sił i środków centralnego odwodu operacyjnego do gaszenia wielkopowierzchniowych pożarów kompleksów leśnych, w tym w szczególności dostarczania wody na duże odległości. Ponadto ćwiczenia miały na celu sprawdzenie organizacji i pracy sztabu na poziomie strategicznym oraz organizacji zaplecza logistycznego na potrzeby prowadzonych działań. 

29 września teren ćwiczeń wizytował Śląski Komendant Wojewódzki PSP nadbryg. Jacek Kleszczewski. Szef sztabu zaprezentował mu ćwiczoną metodykę organizacji pracy oraz wyposażenia sztabu, z naciskiem na jej optymalizację oraz doskonalenie umiejętności członków sztabu. Następnie Śląski Komendant Wojewódzki udał się na poszczególne odcinki bojowe, gdzie zapoznał się z aktualną sytuacją.

 

opracowanie: KW  PSP w Katowicach
zdjęcia: kpt. Piotr Zwarycz KP PSP w Tarnowskich Górach, KW PSP w Katowicach

Zdjęcia (15)

{"register":{"columns":[]}}