W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Wojewódzkie ćwiczenia ratownicze pk. "Woda 2021"

04.11.2021

Na zdjęciu czterech strażaków ubranych w ubrania specjalne oraz czerwone kamizelki ratunkowe odpompowujący wodę do akwenu wodnego z motopompy

W dniach 2-3 listopada 2021 roku odbyły się wojewódzkie ćwiczenia ratownicze Centralnego Odwodu Operacyjnego Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego pk. „Woda 2021”


Celem ćwiczeń było: 

  • sprawdzenie procedur alarmowania i mobilności kompanii,
  • sprawdzenie możliwości pododdziałów w przypadku konieczności przeprowadzenia ewakuacji większej liczby osób podczas powodzi, konieczności pompowania rozlewisk wodnych na znacznym obszarze, 
  • doskonalenie specjalistycznych działań grupy ratownictwa wodno – nurkowego  z jednostek pływających, lokalizacja oraz ewakuacja osób poszkodowanych znajdujących się pod wodą,
  • doskonalenie technik linowych, ewakuacyjnych i współpraca grup wysokościowych.

Pierwszy dzień ćwiczeń realizowany był na jeziorze żywieckim i zaporze Tresna. Scenariusz zakładał, że  na drodze, na wysokości zapory doszło do wypadku z udziałem dwóch samochodów osobowych. Na skutek zdarzenia jeden z samochodów, w którym znajdowały się dwie osoby runął z dużej wysokości do suchego kanału przelewowego. Drugi z samochodów, którym podróżowały także dwie osoby, stoczył się ze skarpy i wpadł do jeziora. Świadkiem całego zdarzenia był pracownik obsługi, który wykonywał prace konserwacyjne w kanale przelewowym przy użyciu technik alpinistycznych. Próbując dostać się do poszkodowanych, podczas opuszczania się na linie uderzył głową w betonowy filar i stracił przytomność. Urządzenie asekuracyjne zablokowało linę i nie dopuściło do upadku, w wyniku czego nieprzytomny pracownik zawisł na wysokości ok. 6 metrów.
Ten epizod ćwiczeń realizowała specjalistyczna grupa ratownictwa wodno – nurkowego z KM PSP w Bytomiu oraz specjalistyczne grupy ratownictwa wysokościowego z KP PSP w Tarnowskich Górach i KM PSP w Jastrzębiu-Zdroju.

Drugi dzień ćwiczeń zorganizowany był na zbiorniku Kuźnica Warężyńska (Pogoria IV) w Dąbrowie Górniczej.
Pierwszy epizod scenariusza zakładał, że na jednej z wysp na zbiorniku Pogoria IV znajduje się grupa osób, które nie potrafią samodzielnie opuścić wyspy. Ponton, którym przypłynęli na wyspę został porwany przez silny wiatr. Działania polegały na ewakuacji osób z wyspy z wykorzystaniem łodzi. Zaangażowane były siły i środki kompanii ewakuacyjnej powodziowej  „Katowice 1”.
Drugi epizod zakładał, że w wyniku intensywnych opadów deszczu wzrósł gwałtownie poziom wody w zbiorniku Pogoria IV, w wyniku czego podtopieniu uległy zabudowania znajdujące się na brzegu zbiornika. Działania związane z wypompowaniem wody z podtopionych budynków prowadziła kompania specjalna powodziowa „Katowice 2” z wykorzystaniem pomp wysokiej wydajności.

W ćwiczenia zaangażowane były wydzielone siły i środki Centralnego Odwodu Operacyjnego, w sumie 79 strażaków i 29 samochodów specjalnych.
 

opracowanie i zdjęcia: KW PSP w Katowicach

Zdjęcia (9)

{"register":{"columns":[]}}