W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Dzień psa ratowniczego

28.04.2024

W ostatnią niedzielę kwietnia obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Psa Ratowniczego.

Banner przedzielony na pół. Po lewej stronie na różowym tle napis koloru białego: Międzynarodowy Dzień Psa Ratowniczego. Poniżej białe logo Państwowej Straży Pożarnej. Po prawej stronie pies ratowniczy w gruzowisku, którego za przednie łapy trzyma przewodnik psa ubrany w kombinezon i czerwony kask ratowniczy.

W Państwowej Straży Pożarnej służy obecnie 27 psów (służbowych – 17, kontraktowych – 10) ważną specjalność gruzowiskową (która upoważnia do udziału w akcjach ratowniczych) posiada obecnie 14 psów. Ponadto w Ochotniczych Strażach Pożarnych 24 psy ratownicze posiadają ważną specjalność gruzowiskową oraz 108 psów ratowniczych posiada ważną specjalność terenową.

W województwie opolskim w jednostkach OSP w Skarbimierzu oraz Suchym Borze na dzień 28 kwietnia 2024 roku służy łącznie 6 zespołów certyfikowanych (pies + przewodnik) a w tym 2 ze specjalnością gruzowiskową i 4 ze specjalnością terenową. Wiele innych zespołów jest w trakcie szkolenia. Najwięcej psów na Opolszczyźnie jest w OSP Skarbimierz.

Psy ratownicze wielokrotnie brały udział w działaniach międzynarodowych. W ostatnich latach uczestniczyły w działaniach po trzęsieniach ziemi w Turcji w 2023 r. – 8 psów, w Nepalu w 2015 r. – 12 psów, w Haiti w 2010 r. – 9 psów oraz w działaniach po wybuchu w porcie w Bejrucie (Liban) – 4 psy.

Największe katastrofy w Polsce w ostatnich latach, w których uczestniczyły SGPR to m.in. wybuch gazu w kamienicy – Katowice 2023, wybuch gazu w domu mieszkalnym – Szczyrk 2019.

Psy służą około 9-10 lat.

W przypadku działań Państwowej Straży Pożarnej wymogiem udziału psa jest posiadanie przez niego specjalności gruzowiskowej. Posiadanie specjalności terenowej zaś istotne jest w przypadku wsparcia działań Policji, która jest służbą odpowiedzialną za prowadzenie poszukiwań osób w terenie otwartym.

W 2023 roku Psy ratownicze brały udział w 90 interwencjach

 

Opracowanie: kpt. Łukasz Nowak rzecznik prasowy OKW PSP oraz wydział prasowy KG PSP
Zdjęcia: materiał jednostek OSP

Zdjęcia (6)

{"register":{"columns":[]}}