W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Kilka dni mrozu - kruchy lód na akwenach i zbiornikach

28.12.2021

Kilkadziesiąt godzin mrozu w Polsce spowodowało powstanie warstwy lodu na akwenach i zbiornikach naturalnych. Teraz nad Opolszczyznę nadciąga ocieplenie.

Strażacy PSP w zabezpieczeniu w kamizelkach ratowniczych oraz ubraniach wypornościowych podczas ćwiczeń z wykorzystaniem sań lodowych. Mundurowi asekurowani linami podążają do manekina umieszczonego na lodzie. Jeden ze strażaków leży na saniach lodowych, drugi w pozycji klęczącej asekuruje pierwszego na końcu sań.

Ostrzegamy, że zamarznięte stawy, jeziora i akweny zawsze są niebezpieczne. Pomimo wielu apeli służb ratowniczych czy działań prewencyjnych rokrocznie odnotowywane są w Polsce przypadki załamania się lodu pod ludźmi włącznie ze śmiertelnym żniwem tego typu wypadków.

Najważniejsze zasady, gdy zarwie się pod Tobą lód:

  1. W przypadku załamania się lodu należy zachować spokój jednocześnie nawoływać donośnie pomocy.
  2. W miarę możliwości należy się położyć płasko na wodzie i starać się wydostać na lód, oszczędzając jednocześnie maksimum energii.
  3. Po wydostaniu się na lód, zawsze poruszamy się w pozycji leżącej w kierunku brzegu.

Najważniejsze zasady, gdy zauważysz osobę tonącą, pod którą zarwał się lód:

  1. Zaalarmuj Centrum Powiadamiania Ratunkowego – telefon 112.
  2. Pamiętaj, że skoro lód załamał się już pod inną osobą, pod Tobą również może się załamać i należy zachować maksymalną ostrożność.
  3. Poruszając się w kierunku osoby, pod którą załamał się lód, rozłóż ciężar ciała na jak największej powierzchni – poruszaj się w pozycji leżącej (czołgając się).
  4. Jeżeli masz wokół siebie szalik, gałąź lub inny długi przedmiot, podaj go osobie, pod którą zarwał się lód i zmniejsz dystans do brzegu.
  5. Po wyciągnięciu osoby z wody, stale monitoruj stan osoby poszkodowanej, jednocześnie ściągając mokre ubranie i zapobiegaj dalszej utracie ciepła.
  6. Możesz poszkodowanemu podać słodkie i ciepłe napoje do picia.

Należy pamiętać, że wchodzenie na lód jest zawsze ryzykiem i może mieć tragiczne skutki!

Opracowanie: asp. Łukasz Nowak oficer prasowy OKW PSP w Opolu na podstawie materiałów Wydziału Promocji Społecznej KG PSP
Zdjęcie: KP PSP w Kluczborku

Materiały

Zabawa na lodzie zawsze niesie ze sobą niebezpieczeństwo
{"register":{"columns":[]}}