W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Międzynarodowe ćwiczenia terenowe w ramach projektu EU-CHEM-REACT 2 z udziałem podkarpackich strażaków

04.10.2021

Na zdjęciu widać strażaków podkarpackiej brygady, na czele z zastępcą komendanta wojewódzkiego PSP st. bryg. Andrzejem Marczenią, któzy pozują do zdjęcia grupowego. Jeden ze strażaków trzyma w ręku flagę Polski. W tle widać samochody pożarnicze.

W dniach 27 - 29 września 2021 roku na Ukrainie odbyły się międzynarodowe ćwiczenia terenowe w ramach projektu EU-CHEM-REACT 2. 

Manewry zostały zorganizowane przez Międzynarodowe Centrum Bezpieczeństwa Chemicznego w Warszawie (ICCSS) oraz partnerów z Czech, Litwy, Łotwy i Ukrainy. Polskę reprezentowały jednostki Państwowej Straży Pożarnej z Jarosławia, Lubaczowa, Przemyśla i Rzeszowa oraz jednostki OSP Ćmińsk, OSP Pabianice, OSP Zielonka.
Nad całością ćwiczeń, z ramienia KW PSP w Rzeszowie czuwał zastępca podkarpackiego komendanta wojewódzkiego PSP st. bryg. Andrzej Marczenia, natomiast dowódcą grupy podkarpackiej był zastępca komendanta powiatowego PSP w Jarosławiu st. kpt. Paweł Szkoła. W ćwiczeniach uczestniczył także mł. bryg. Maciej Nowak z KW PSP w Rzeszowie.

W ramach ćwiczeń uczestnicy opracowywali odpowiedni algorytm postępowania w różnego rodzaju sytuacjach awaryjnych m. in.: rozprzestrzenianie się niebezpiecznych substancji na drogach, wypadki, pożary budynków, eliminacja nieznanych skażeń, zagrożenia biologiczne w obszarze przygranicznym. Na miejscu pracowały Centrale Reagowania Kryzysowego, Międzynarodowa Centrala OSOCC. Międzynarodowe grupy ratownicze były w dyspozycji sztabu Komisji Europejskiej.

Złożoność i specyfika ćwiczeń polegała na tym, że ani centrala, ani uczestnicy nie wiedzieli, jakie będzie kolejne zdarzenie i nie przygotowali się do niego z wyprzedzeniem. Ćwiczący posługiwali się różnymi językami, ratownicy, lekarze, psychologowie i inne służby miały niepowtarzalną okazję nauczyć się współpracować, pomagając sobie nawzajem. Ważnym aspektem ćwiczeń było skorelowanie działań jednostek straży z różnych krajów, tak aby działały jak jeden, skonsolidowany zespół.

Ćwiczenia te były wyjątkowe i niepowtarzalne dlatego, że odbyły się po raz pierwszy po długiej przerwie spowodowanej pandemią.

Opracowanie oraz zdjęcia: st. kpt. Paweł Szkoła, KP PSP w Jarosławiu

Zdjęcia (4)

{"register":{"columns":[]}}