W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Pod ciężarem śniegu runął dach w domu jednorodzinnym

19.02.2021

Kolorowa fotografia przedstawia na pierwszym planie część budynku z zawalonym dachem, przykrytego doraźnie niebieskimi plandekami. Na dachu dwaj umundurowani strażacy zabezpieczają listwami plandeki. Obok nich na drabinie opartej do ścianę budynku stoi i pomaga trzeci strażak. W tle widać inne mocno zaśnieżone budynki i innych strażaków w akcji.

W czwartek, 18 lutego r. około godziny 3. nad ranem runął dach domu jednorodzinnego w Humniskach niedaleko Brzozowa.
W chwili zdarzenia w budynku przebywała 3-osobowa rodzina, która ewakuowała się na zewnątrz. Na szczęście nikt nie został ranny.
Murowany dom kryty był dachem o konstrukcji drewnianej, która najprawdopodobniej pod naporem zalegającego śniegu runęła. Uszkodzone zostały również ściany szczytowe budynku, częściowo ściany zewnętrzne i lekki strop nad pomieszczeniem kuchni.

Działania zastępów straży pożarnych, polegały głównie na zabezpieczeniu konstrukcji lekkiego stropu przed całkowitym zawaleniem się. Strażacy usunęli zalegający śnieg z dachu, a następnie zabezpieczyli cały budynek plandekami. Działania ratownicze były utrudnione ze względu na porę nocną i brak możliwości dojazdu specjalistycznego sprzętu bezpośrednio do miejsca zdarzenia.

W działaniach ratowniczych, które trwały blisko 5 godzin, uczestniczyło 9 pojazdów straży pożarnej i 37 ratowników (PSP i OSP).

Opracował: mł. bryg. Bogdan Biedka, KP PSP w Brzozowie
Zdjęcia: KP PSP w Brzozowie

Zdjęcia (3)