W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Podsumowanie roku 2021

01.01.2022

Infografika z napisem „podsumowanie 2021” W tle widać dwóch strażaków. Po lewej stronie grafiki strażak stoi, po prawej kuca. Obydwaj ubrani są w ubrania specjalne i aparaty ochrony dróg oddechowych. Strażacy w rękach trzymają prądownice.

W 2021 roku podkarpaccy strażacy wyjeżdżali do prawie 27 tysięcy zdarzeń. Ponad trzy czwarte z nich to tak zwane miejscowe zagrożenia, czyli interwencje niezwiązane z ogniem.

Przez cały miniony rok, 24 godziny na dobę strażacy wyjeżdżali do działań co 20 minut.

W zdarzeniach, do których byliśmy wzywani zginęło ponad 300 osób.
W ogniu zginęło 20 osób, a 117 trafiło do szpitali. Pozostałe ofiary śmiertelne to głównie ofiary wypadków drogowych, utonięć i śmiertelnego zatrucia czadem. Ponad dwóm tysiącom ośmiuset rannym udzieliliśmy pomocy.

Ponad 4800 naszych interwencji to pożary – wśród nich ogromny odsetek stanowią pożary traw, nieużytków rolnych i obszarów leśnych oraz pożary w domach, mieszkaniach i zabudowaniach gospodarczych. Główne ich przyczyny to nieostrożność, nieprawidłowa obsługa urządzeń grzewczych lub niesprawnie działające urządzenia grzewcze. W przypadku pożarów traw głównymi przyczynami są podpalenia, nieostrożność w posługiwaniu się ogniem, czy wręcz bezmyślność lub lenistwo.

Ponad 20 tysięcy interwencji, do których byliśmy wzywani, to tak zwane miejscowe zagrożenia. Spektrum naszych działań w tych przypadkach było ogromne. Działaliśmy w zakresie ratownictwa chemicznego, ekologicznego i wysokościowego. Byliśmy wzywani praktycznie do każdego wypadku drogowego. Pomagaliśmy na akwenach przy poszukiwaniach osób zaginionych. Usuwaliśmy skutki burz, nawałnic i silnych opadów deszczu.

Telefony na numery alarmowe to nie tylko zgłoszenia wypadków i pożarów. To także alarmy fałszywe, których zanotowaliśmy ponad 1000.

Przez cały ubiegły rok podkarpaccy strażacy czynnie uczestniczyli w działaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem pandemii koronawirusa.
Ratownicy, praktycznie w każdym z powiatów naszego regionu utworzyli przyszpitalne polowe izby przyjęć, dowozili żywność i leki rodzinom objętym kwarantanną. Strażacy pomagali w organizacji punktów szczepień, przewozili medyków do pacjentów oraz, w razie potrzeby, pacjentów do punktów szczepień.

W 2021 roku odnotowaliśmy o 20% mniej interwencji niż w roku 2020.

Opracowanie: bryg. Marcin Betleja, KW PSP w Rzeszowie

{"register":{"columns":[]}}