W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

W Harcie odsłonięto pomnik upamiętniający 100. rocznicę Bitwy Warszawskiej

12.09.2021

W Harcie koło Dynowa odsłonięto pomnik upamiętniający 100. rocznicę Bitwy Warszawskiej. Uroczystość odbyła się pod patronatem honorowym Prezydenta RP.

W Harcie koło Dynowa odsłonięto pomnik upamiętniający 100. rocznicę Bitwy Warszawskiej. Uroczystość odbyła się pod patronatem honorowym Prezydenta RP.

W uroczystości uczestniczył podkarpacki komendant wojewódzki PSP nadbryg. Andrzej Babiec.

Budowa pomnika to społeczna inicjatywa mieszkańców wsi Harta, która została zrealizowana przy ogromnym wsparciu strażaków OSP.  Monument, wykonany z szarego granitu, ma kształt łuku triumfalnego. Płyty zostały zwieńczone wykonanym z brązu krzyżem Virtuti Militari. Na jednej z nich pojawi się łaciński napis LIBERTAS INEASTIMABILIS RES EST, a na drugiej – ten sam, ale w języku polskim- WOLNOŚĆ JEST RZECZĄ BEZCENNĄ.

Odsłonięcie i poświęcenie pomnika, który stanął w centrum miejscowości przy remizie strażackiej,  poprzedziła Msza Święta, która odbyła się w kościele pw. św. Mikołaja w Harcie. Następnie uczestnicy zgromadzili się przy Domu Strażaka, gdzie odczytano apel pamięci, oddano salwę honorową i złożono wiązanki kwiatów.

W wydarzeniu wzięli udział przedstawiciele administracji rządowej, samorządowej, służb mundurowych oraz społeczności lokalnej.

Opracowanie oraz zdjęcia: PUW

Zdjęcia (3)