W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Wojewódzkie ćwiczenia ratownicze „Krosno 2021”

17.09.2021

Zdjęcie wykonane na zewnątrz, przy zbiorniku wodnym. Na fotografii widać dwie łodzie strażackie, pomiędzy nimi w wodzie zanurzony jest strażak płetwonurek.

Ponad 140 strażaków Państwowej Straży Pożarnej oraz Ochotniczych Straży Pożarnych uczestniczyło w ćwiczeniach „Krosno 2021”, które odbyły się 16 września na terenie powiatu krośnieńskiego.

Celem manewrów było doskonalenie organizacji działań ratowniczych m.in. podczas:

  • ewakuacji osób z wyciągu narciarskiego,
  • wypadku drogowego - wpadnięcie samochodu osobowego wraz z kierowcą do jeziora,
  • usuwania skutków podtopień,
  • gaszenia pożaru drewnianego, zabytkowego kościoła.

Ratownicy musieli zmierzyć się z szeregiem zadań ujętych w czterech epizodach.

Epizod 1

Na drodze wojewódzkiej nr 889 w Sieniawiedoszło do zdarzenia drogowego, gdzie kierujący samochodem osobowym gwałtownie hamując na śliskiej nawierzchni jezdni wpadł w poślizg następnie przebijając pojazdem ogrodzenie wjechał do zbiornika wodnego Besko przy zaporze w miejscowości Sieniawa. W samochodzie uwięziony został kierowca.

Epizod 2

W wyniku awarii systemu napędowego wyciągu kolei krzesełkowej doszło do jej zatrzymania. Ze względu na niepowodzenie użycia napędu awaryjnego, obsługa kolei podjęła decyzję o ewakuacji 10 osób uwięzionych na krzesełkach wyciągu. Turystów należy ewakuować przy pomocy drabin i technik linowych. Do czasu przybycia jednostek ochrony przeciwpożarowej, przeszkolona obsługa wyciągu przy użyciu posiadanych urządzeń ratowniczych przystępuje do ewakuacji.

Epizod 3

W skutek silnych i długotrwałych opadów deszczu i wylania rzeki Wisłok doszło do powstania dużego rozlewiska. Spiętrzona woda z rozlewiska zagraża pobliskim domostwom oraz budynkom gospodarczym. Potrzeba jest ewakuacji zagrożonych osób, które są odcięte przez wodę od dróg ewakuacyjnych. Zachodzi również potrzeba ewakuacji osób z uszkodzonej łodzi, które próbowały samodzielnie przemieścić się w bezpieczne miejsce oraz obrony zagrożonych budynków przy użyciu rękawów przeciwpowodziowych.

Epizod 4

Z powodu zwarcia instalacji elektrycznej dochodzi do pożaru zabytkowego kościoła – cerkwi w miejscowości Bałucianka. Budynek cerkwi jest w całości drewniany, konstrukcji zrębowej. Pożarem objęta jest znaczna część świątyni w tym drewniane pokrycie dachu.

W ćwiczeniach uczestniczyli strażacy z powiatów: brzozowskiego, jasielskiego, krośnieńskiego, leskiego i sanockiego z wytypowanymi pododdziałami Podkarpackiej Brygady Odwodowej. Razem ze strażakami w manewrach uczestniczyli funkcjonariusze Policji, ratownicy Państwowego Ratownictwa Medycznego oraz przedstawiciele gminnego i powiatowego zarządzania kryzysowego.

Celem ćwiczeń było doskonalenia organizacji działań ratowniczych podmiotów KSRG oraz podmiotów współdziałających z systemem podczas realizacji zadań wynikających ze specyfiki zaistniałych zagrożeń powstałych na obszarze powiatu.

Ćwiczenia obserwowali zastępca podkarpackiego komendanta wojewódzkiego PSP st. bryg Andrzej Marczenia oraz komendanci PSP z powiatów zaangażowanych w ćwiczenia.

Manewry zostały zorganizowane przez funkcjonariuszy z Komendy Miejskiej PSP w Krośnie oraz Komendy Wojewódzkiej PSP w Rzeszowie.

Opracowanie: bryg. Marcin Betleja, KW PSP w Rzeszowie
Zdjęcia:
mł. bryg. Krzysztof Szczęsny z KM PSP w Krośnie

Zdjęcia (7)

{"register":{"columns":[]}}