W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.

System wsparcia

Polska jest wschodzącym rynkiem morskiej energetyki wiatrowej. Morskie farmy wiatrowe to zaawansowane technologicznie, a przez to kosztowne inwestycje. Aby zachęcić inwestorów do podjęcia się budowy morskich farm wiatrowych w Polsce, przewidziane zostały mechanizmy wsparcia projektów. Lokalizacja, skala i złożoność przedsięwzięć jakimi są morskie farmy wiatrowe sprawiają, że podjęcie decyzji inwestycyjnej o budowie MFW uzależnione jest m.in. od opłacalności przedsięwzięcia, czyli zwrotu z inwestycji. Z tego powodu w ustawie offshore zaprojektowany został dedykowany morskim farmom wiatrowym system wsparcia.

Kontrakt różnicowy

Model wsparcia przewidziany w ustawie o promowaniu wytwarzania energii elektrycznej w morskich farmach wiatrowych opiera się na wypróbowanej w polskich realiach gospodarczych koncepcji tzw. dwustronnego kontraktu różnicowego. Jest ona stosowana w przypadku obecnie funkcjonującego systemu wparcia dla OZE. Wytwórcy energii elektrycznej w morskich farmach wiatrowych, którzy zostaną dopuszczeni do systemu wsparcia, uzyskają prawo do pokrycia ujemnego salda. W praktyce oznacza to pokrycie różnicy pomiędzy rynkową ceną energii, a ceną umożliwiającą wytwórcom pokrycie kosztów wytwarzania energii elektrycznej na morzu. Wielkość udzielonego wsparcia wyznaczana będzie jako iloczyn planowanej mocy zainstalowanej morskiej farmy wiatrowej i 100 000 godzin. Takie rozwiązanie pozwala na optymalne rozłożenie wsparcia w czasie, w którym będzie ono udzielane  czyli przez maksymalnie 25 lat. System wsparcia stanowi niezbędną zachętę inwestycyjną, konieczną dla powstania odpowiedniej mocy morskich farm wiatrowych.

Podstawę do obliczania ujemnego salda stanowi cena maksymalna ustanowiona przez Ministra Klimatu i Środowiska w ramach rozporządzenia ws. ceny maksymalnej za energię elektryczną wytworzoną w morskiej farmie wiatrowej i wprowadzoną do sieci w złotych za 1 MWh, będącej podstawą rozliczenia prawa do pokrycia ujemnego salda.

Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Klimatu i Środowiska z dnia 30 marca 2021 roku w sprawie ceny maksymalnej za energię elektryczną wytworzoną w morskiej farmie wiatrowej i wprowadzoną do sieci w złotych za 1 MWh, będącej podstawą rozliczenia prawa do pokrycia ujemnego salda, cena ta została określona na poziomie 319,60 zł/MWh.

Maksymalny okres wsparcia, w którym wytwórcy będą mogli korzystać z prawa do pokrycia ujemnego salda wynosi 25 lat od pierwszego wytworzenia i wprowadzenia do sieci energii elektrycznej wytworzonej w morskiej farmie wiatrowej lub jej części na podstawie udzielonej koncesji. Wsparcie dotyczy 100 000 godzin przemnożonych przez zainstalowaną moc elektryczną farmy wiatrowej.

I faza systemu wsparcia (przedaukcyjna)

Faza pierwsza obowiązywała jedynie do 31 marca 2021 r. Do tego terminu inwestorzy mogli składać wnioski o wsparcie w postaci decyzji przyznania prawa do pokrycia ujemnego salda, wsparcia dla morskich farm wiatrowych wsparcie jest przyznawane na podstawie indywidualnych decyzji administracyjnych o przyznaniu wytwórcy prawa do pokrycia ujemnego salda, wydawanych przez Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki. W tej fazie wsparcie udzielone jest maksymalnie dla 5,9 GW mocy z morskich farm wiatrowych, a także do wskazanych obszarów morskich wyznaczonych w oparciu o współrzędne geocentryczne geodezyjne zawarte w załączniku do ustawy.

II faza systemu wsparcia (aukcyjna)

W tej fazie  przewidziano aukcje dla morskich farm wiatrowych, działające na zasadach podobnych do funkcjonujących już aukcji OZE. Jeśli chęć udziału zgłoszą co najmniej 3 podmioty, Prezes URE ogłosi rozpoczęcie aukcji. Uczestnicy mogą zgłosić swoje oferty, a aukcję wygra uczestnik deklarujący najniższą cenę energii.

Pierwsze aukcje zostały zaplanowane na lata 2025, 2027, 2029 oraz 2031, w trakcie których prawo do pokrycia ujemnego salda przyznane zostanie instalacjom o łącznej mocy nieprzekraczającej 12 GW, natomiast aukcje w kolejnych latach będą przeprowadzane w zależności od postępu rozwoju farm.

Urząd Regulacji Energetyki przygotował specjalny przewodnik dla wytwórców z instrukcjami i wytycznymi odnośnie ubiegania się o pomoc publiczną. Poradnik dostępny jest na stronie URE.

Organizacja aukcji została powierzona Prezesowi URE.

Terminy aukcji

Terminy aukcji w pierwszym okresie zostały ustalone odgórnie, jak również określono maksymalną łączną moc zainstalowaną morskich farm wiatrowych.

 Aukcje odbędą się w następujących latach:

  • 2025 r. – maksymalny wolumen mocy 4 GW;
  • 2027 r. – maksymalny wolumen mocy 4 GW;
  • 2029 r. – maksymalny wolumen mocy 2 GW;
  • 2031 r. – maksymalny wolumen mocy 2 GW.

(Dodatkowo, jeśli wygrane oferty nie wyczerpały całego oferowanego podczas aukcji wolumenu mocy zainstalowanej elektrycznej, wówczas zaistniała różnica powiększa wolumen mocy oferowany w kolejnej aukcji. Z kolei jeśli w 2031 r. wygrane oferty nie wyczerpały oferowanego podczas aukcji wolumenu mocy zainstalowanej elektrycznej, wówczas przeprowadzana jest aukcja dla pozostałej różnicy w 2032 r., pod warunkiem że wynosi ona co najmniej 500 MW).

Jednocześnie przewiduje się, że aukcje będą mogły zostać przeprowadzone również w innych latach niż wyżej wskazane, jeśli decyzję o ich przeprowadzeniu podejmie Rada Ministrów.

Urząd Regulacji Energetyki przygotował specjalny przewodnik dla wytwórców z instrukcjami i wytycznymi odnośnie ubiegania się o pomoc publiczną. Poradnik dostępny jest na stronie URE.

{"register":{"columns":[]}}