W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Ambasador Andrzej Przyłębski uczcił w dzień Wszystkich Świętych pamięć Marszałka Błażeja Stolarskiego

01.11.2020

Ambasador Andrzej Przyłębski razem z niemiecką Polonią odwiedził dziś w dzień Wszystkich Świętych polskie groby na berlińskim Cmentarzu Marzahn Parkfriedhof.

Ambasador Andrzej Przyłębski razem z niemiecką Polonią odwiedził dziś w dzień Wszystkich Świętych polskie groby na berlińskim Cmentarzu Marzahn Parkfriedhof.

– W tym szczególnie trudnym okresie pandemii Covid 19, gdy nie wszyscy możemy licznie odwiedzać groby naszych najbliższych członków rodzin, zmarłych przyjaciół oraz tych wszystkich rodaków spoczywających na niemieckiej ziemi, pochowanych często w bezimiennych, masowych mogiłach, ciszę się, że nie jestem tu sam. Towarzyszy mi niemiecka Polonia, której przedstawiciele podobnie jak polscy dyplomaci w Niemczech nie zapominają w tych dniach o Polakach pochowanych w Niemczech. Wszyscy zdajemy sobie bowiem sprawę, że poza Polską właśnie niemiecka ziemia jest największym cmentarzem wojennym polskich obywateli – powiedział Ambasador Przyłębski.

 

Polski Ambasador razem z przedstawicielami Związku Polaków w Niemczech, z wiceprezes Związku Anną Wawrzyszko na czele, oraz działaczami i trenerami Młodzieżowej Polonijnej Kadry Berlina „Polonia United” złożyli kwiaty i zapalili znicze na grobie wicemarszałka Senatu RP Błażeja Stolarskiego i 20 Polek, robotnic przymusowych, które zginęły w Berlinie w czasie bombardowań alianckich.

 

– W Niemczech święta te mają dla nas Polaków szczególny wydźwięk, ponieważ podczas II wojny światowej straciło tu życie wielu naszych rodaków, w obozach koncentracyjnych, w hitlerowskich więzieniach i na robotach przymusowych. To ważne, by o nich pamiętać podczas tych szczególnych listopadowych świąt – dodał Ambasador.

 

Dzisiaj w Dzień Wszystkich Świętych i jutro w Dzień Zaduszny polscy konsulowie generalni i polscy dyplomaci odwiedzą polskie groby i miejsca pamięci na terenie całej Republiki Federalnej Niemiec, gdzie spoczywają polskie Ofiary II Wojny Światowej.

Zdjęcia (12)