W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Bieg Konstytucji 3 Maja w Berlinie

29.05.2021

W sobotę, 29 maja 2021 r., odbył się w Berlinie Bieg Konstytucji 3 Maja, zorganizowany przez Ambasadę Rzeczypospolitej Polskiej wspólnie z Ataszatem Obrony RP i Ambasadą Litwy dla uczczenia 230. rocznicy uchwalenia Konstytucji.

Bieg Konstytucji 3 Maja w Berlinie. 2021. Fot. Sebastian Siekiera

Współorganizatorami Biegu były również polskie organizacje i instytucje działające w stolicy Niemiec; Związek Polaków w Niemczech spod znaku Rodła, Polska Organizacja Turystyczna oraz Młodzieżowa Kadra Berlina w Piłce Nożnej „Polonia United”.

Bardzo cieszymy się, że w naszej sportowo-historycznej uroczystości udział wzięli również nasi przyjaciele i sojusznicy z Niemiec oraz innych ambasad i ataszatów obrony, m.in. z krajów Grupy Wyszehradzkiej, Ukrainy i Stanów Zjednoczonych.

Ponad 10-kilometrowa trasa wyścigu przebiegała z Ambasady Litwy w centrum Berlina Wschodniego do polskiej placówki, która jeszcze przez pewien czas znajduje się w malowniczej i zielonej dzielnicy Grunewald niedaleko centrum Berlina Zachodniego.

Jednak najbardziej cieszymy się z tego, że w Biegu Konstytucji wystartowało mnóstwo dziewcząt i chłopców z berlińskiej Polonii, dla których bieg ten był nie tylko wyzwaniem sportowym, ale również lekcją historii i patriotyzmu. Zwycięzcą tej szlachetnej i sportowej rywalizacji okazał się jeden z najmłodszych uczestników – 13-letni Karol Barra, który na mecie otrzymał gratulacje od chargé d'affaires polskiej Ambasady, I radcy Pawła Gronowa i nowo desygnowanego ambasadora Litwy Ramunasa Misiulisa. Wszyscy młodzi biegacze otrzymali nagrody i upominki ufundowane przez Polską Organizację Turystyczną i Ministerstwo Spraw Zagranicznych RP.

Ograniczenia wprowadzone w związku z pandemią koronawirusa spowodowały, że Biegu Konstytucji nie można było zorganizować we wcześniejszym terminie. Fakt wykonania przez uczestników biegu odpowiednich testów i szczepień oraz uzyskanie zgody Senatu Berlina na przeprowadzenie tej imprezy pozwoliły nam jednak zorganizować nasz bieg w ostatnią sobotę maja i w ten sposób godnie uczcić to doniosłe wydarzenie historyczne, łączące Polskę i Litwę.

 

Fotos: Sebastian Siekiera i Dariusz Pawłoś

Zdjęcia (17)