W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Dziennikarze z RFN na Podkarpaciu w rocznicę inwazji na Ukrainę

24.02.2023

W rocznicę zbrojnej agresji rosyjskiej na Ukrainę, 24.02.2023 r. wizytę na Podkarpaciu złożyli dziennikarze z niemieckich i szwajcarskich mediów. Wizytę zorganizowała Ambasada RP w Berlinie we współpracy z Polską Agencją Prasową.

Rz

Celem wizyty było zapoznanie się dziennikarzy z sytuacją na Podkarpaciu w rok po zbrojnej agresji rosyjskiej na Ukrainę. 

Z dziennikarzami spotkał się w piątek, 24 lutego br. Wicemarszałek województwa Stanisław Kruczek. Spotkanie odbyło się w hubie medycznym (Medevac Hub), który zlokalizowany jest w Podkarpackim Parku Naukowo-Technologicznym AEROPOLIS w Jasionce. Marszałek opowiedział m.in. o formach pomocy udzielanej przez samorząd województwa dla Ukrainy i uchodźców wojennych. W spotkaniu uczestniczyli również: wiceprezes Rzeszowskiej Agencji Rozwoju Regionalnego Krystian Kapinos, przedstawiciele Polskiego Centrum Pomocy Międzynarodowej: Adam Szyszka i Sławomir Klusek, rzecznik prasowy Portu Lotniczego Rzeszów-Jasionka Waldemar Mazgaj oraz przedstawiciele Komisji Europejskiej, którzy koordynują pracę hubu medycznego w Jasionce. 

Uruchomiony w Jasionce we wrześniu, 2022 roku hub medyczny (Medevac Hub) służy do ewakuacji medycznej pacjentów z Ukrainy i jest finansowany w ramach unijnego mechanizmu ochrony ludności. Stanowi część szerszego programu ewakuacji medycznej dla pacjentów z Ukrainy uruchomionego przez UE w marcu 2022 roku. Hub od początku uruchomienia przyjął i przekazał do różnych krajów ok. 500 osób, w tym blisko 400 pacjentów wraz z opiekunami. Hub zapewnia bezpieczną przestrzeń dla pacjentów przybywających z Ukrain przed ich odlotem na leczenie do szpitali w innych krajach europejskich. W centrum pacjenci mają zapewnioną całodobową opiekę pielęgniarską, badania przesiewowe, szczepienia i wsparcie psychologiczne. 

Kolejno, dziennikarzy przyjął Prezydent miasta Rzeszowa Konrad Fijołek, który w rozmowie podkreślał, że na przestrzeni minionego roku z miasta położonego na rubieżach UE i Polski, Rzeszów stał się miastem w centrum wydarzeń i o strategicznym znaczeniu dla Europy, a nawet świata. Pod Rzeszowem stacjonują wojska natowskie, region jest hubem transportowym, jeśli chodzi o pomoc militarną i humanitarną. Wyraził przekonanie, że miasto odegra znaczącą rolę w odbudowie Ukrainy. Złożył podziękowania dla partnerów międzynarodowych, w tym niemieckich, za wsparcie przekazywane Rzeszowowi i okolicznym miejscowościom na potrzeby walczącej Ukrainy.  

Dziennikarze spotkali się z przedstawicielami lokalnych mediów, polsko-ukraińskiej Izby Handlowej i lokalnymi przedsiębiorcami. Odwiedzili również Muzeum Rodziny Ulmów w Markowej oraz skansen, w którym znajduje się Dom Szylarów. Wiktoria i Józef Ulmowie zostali uhonorowani tytułem Sprawiedliwych wśród Narodów Świata za ukrywanie ośmiu osób pochodzenia żydowskiego podczas okupacji niemieckiej, za co rankiem 24.02.1944 r. zostali wraz z dziećmi brutalnie zamordowani. 10 września br. planowana jest beatyfikacja Rodziny Ulmów. Z kolei Rodzina Szylarów przyjęła pod swój dach na 17 miesięcy siedmioosobową żydowską rodzinę Weltzów. Helena Szylar-Kielar, Zofia Szylar-Broda oraz pośmiertnie Antoni i Dorota Szylarowie zostali 11 lutego 1992 roku uhonorowani tytułem Sprawiedliwy wśród Narodów Świata.

Dziennikarze wzięli również udział w konferencji "Europa Karpat", organizowanej w dniach 24-26 lutego br. z inicjatywy Szefa KPRM, w trakcie której mieli okazję do pogłębionej rozmowy z byłym Marszałkiem Sejmu RP Markiem Kuchcińskim. 

 

Fot.: Portal Samorządu Województwa Podkarpackiego - Dziennikarze niemieckich mediów na Podkarpaciu, Maciej Terpiński / CzytajRzeszow.pl, Kancelaria Prezydenta Urząd Miasta Rzeszowa. 

Zdjęcia (11)

{"register":{"columns":[]}}