W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Koncert ku czci Bohaterów i Ofiar Powstania w Getcie Warszawskim

16.05.2023

16 maja 2023 r. Ambasada RP we współpracy z Ambasadą Izraela w Berlinie, przy wsparciu Instytutu Polskiego i Instytutu Pileckiego zorganizowała w berlińskiej Nowej Synagodze przy Oranienburger Straße koncert dla upamiętnienia Bohaterów i Ofiar powstania w Getcie Warszawskim. Koncert odbył się dokładnie w 80. rocznicę wysadzenia Wielkiej Synagogi przy placu Tłomackie 7 w Warszawie w 1943 r.

ADP

Wykonawcami koncertu byli po stronie polskiej Poznański Chór Chłopięcy pod kierownictwem Jacka Sykulskiego, a po stronie niemieckiej chór młodzieżowy gminy żydowskiej Berlin pod kierownictwem Kantora Isidoro Abramowicza. Koncert odbył się dokładnie w 80. rocznicę wysadzenia Wielkiej Synagogi przy placu Tłomackie 7 w Warszawie (16.05.1943 r. godz. 20.15).

Zebranych 200 gości powitała przedstawicielka gminy żydowskiej Sara Nachama, która podziękowała obu ambasadorom za inicjatywę upamiętnienia powstańców z getta warszawskiego. W swoim przemówieniu Ambasador RP D. Pawłoś nawiązał do obchodów wybuchu powstania, zorganizowanych 19 kwietnia br. w Warszawie:

„Miesiąc temu, 19 kwietnia w Warszawie, 80. rocznicę powstania w getcie uhonorowali wspólnie prezydenci Polski, państwa Izrael i Niemiec.

Prezydent Duda powiedział wówczas, że powstanie w Getcie Warszawskim jest dla Polaków symbolem niezwykłej szaleńczej odwagi, absolutnej determinacji. „Nigdy nie wolno nam zapomnieć o męstwie i postawie polskich Żydów z Warszawskiego Getta”.

Dzisiaj pochylamy nisko głowę przed Bohaterami Powstania w Getcie. Przed wszystkimi, którzy przeciwko nienawiści, nazizmowi walczyli o swoją wolność i godność. Oddajemy hołd Bohaterom Powstania, pomordowanym Żydom i wszystkim tym, którzy pomagali prześladowanym, mordowanym – Sprawiedliwym wśród Narodów Świata. Bohaterowie, którym oddajemy hołd, to bohaterzy wspólni – dla Izraela i dla Polski. Wielu z tych, którzy przeżyli Powstanie w Getcie, było później powstańcami w Powstaniu Warszawskim, walcząc razem z kolegami z polskiej szkolnej ławy przeciw niemieckim nazistom o wolność, oddając za nią oraz za wolną Polskę życie. Te same osoby budowały później państwo Izrael, a ich bracia czy kuzyni byli w armii gen. Władysława Andersa, stanowili trzon armii Izraela i zasiadali w Knesecie, to także oni budowali później Polskę.

Ambasador Izraela Ron Prosor w swoim wystąpieniu podkreślił fakt, że 80 lat po wybuchu powstania w warszawskim getcie w uroczystości upamiętniającej w stolicy Polski wzięli udział wspólnie prezydenci Polski, Izraela i Niemiec. Przytoczył słowa wypowiedziane wówczas przez prezydenta Izraela Isaaca Herzoga, który mówił, że nie może sobie wyobrazić, co by powiedzieli bojownicy powstania "gdyby ktoś szepnął im do ucha, że 80 lat później będziemy tu stać prezydenci Polski, Izraela i Niemiec, by oddać cześć ich bohaterstwu i że złożymy wspólnie przysięgę ich pamięci, mówiącą: nigdy więcej".

We wnętrzach synagogi wyeksponowano zdjęcia z płonącego getta, wykonane przez strażaka gaszącego pożary w getcie - Zbigniewa Grzywaczewskiego.

 

Udział w koncercie Poznańskiego Chóru Chłopięcego możliwy był dzięki mecenatowi spółki Orlen Deutschland, właścicielowi sieci stacji paliwowych STAR. 

Zdjęcia (9)

{"register":{"columns":[]}}