W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Minister Radosław Sikorski spotkał się w Berlinie z minister spraw zagranicznych Niemiec Annaleną Baerbock

30.01.2024

Minister Radosław Sikorski przebywał 30 stycznia 2024 r. z pierwszą od objęcia urzędu wizytą w Berlinie, gdzie spotkał się z minister spraw zagranicznych Niemiec Annaleną Baerbock.

w

Szefowie dyplomacji Polski i Niemiec w szczególności rozmawiali o aktualnym stanie stosunków dwustronnych, w tym o powrocie do zawieszonych w ostatnich latach formatów współpracy, takich jak konsultacje międzyrządowe.

Minister Sikorski podkreślił, że europejskie, demokratyczne Niemcy są sojusznikiem Polski. Wyraził przy tym nadzieję, że wizyta w Berlinie będzie ważnym krokiem ku normalizacji relacji polsko-niemieckich, opartych na współpracy. Podkreślił również, że do istniejących między naszymi państwami różnic interesów należy podchodzić w sposób konstruktywny, a przede wszystkim pozbawiony konfrontacyjnej retoryki.

Szef polskiego MSZ przekazał szefowej niemieckiej dyplomacji, że dla strony polskiej kwestie historyczne pozostają nadal ważne w relacjach z Niemcami. W tym kontekście poruszył temat projektu Domu Niemiecko-Polskiego, na wcześniejszym etapie prac znanym jako Miejsce Pamięci i Spotkań z Polską, który ma powstać w Berlinie jako miejsce upamiętniające polskie ofiary i straty wojenne.

Szefowie dyplomacji Polski i Niemiec omawiali także perspektywy ożywienia kontaktów ministrów spraw zagranicznych Polski, Niemiec i Francji w ramach Trójkąta Weimarskiego, którego potencjał nie był w ostatnich latach w pełni wykorzystywany. Jak ocenił w Berlinie minister Sikorski, wojna na Ukrainie pokazała, że ten trójstronny format może być dobrym forum współpracy, ale i źródłem dobrych pomysłów na przyszłość Unii Europejskiej.  

Ważnym tematem rozmów było wsparcie walczącej Ukrainy oraz jej powojennej odbudowy, a także ukraińskiego funduszu pomocowego w ramach Europejskiego Instrumentu na rzecz Pokoju (EPF).

Ministrowie Sikorski i Baerbock poruszyli też szereg tematów z agendy europejskiej i międzynarodowej, takich jak reformy i rozszerzenie Unii Europejskiej, w tym o Ukrainę, napięcia na Bliskim Wschodzie czy relacje transatlantyckie w perspektywie tegorocznych wyborów prezydenckich w Stanach Zjednoczonych. 

Na marginesie wizyty szef polskiej dyplomacji spotkał się z przedstawicielami niemieckich mediów, odwiedził teren budowy nowej siedziby Ambasady RP w berlinie oraz spotkał się z szefem Urzędu Kanclerskiego Wolfgangiem Schmidtem.

 

Źródło i zdjęcia: MSZ RP

Zdjęcia (7)

{"register":{"columns":[]}}