W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Obrady 11. Konferencji Granicznej 2023

06.06.2023

Podczas konferencji podsumowano wspólne inicjatywy i partnerstwo polskich i niemieckich policjantów w zapewnianiu bezpieczeństwa po obu stronach Odry. W obradach, zorganizowanych przez Prezydium Policji Landu Brandenburgia w Poczdamie wspólnie z Komendą Wojewódzką Policji w Gorzowie Wielkopolskim udział wziął Ambasador RP Dariusz Pawłoś.

Obrady 11. Konferencji Granicznej 2023 w Poczdamie

Celem spotkania było wyznaczenie kierunków niemiecko-polskiej współpracy policyjnej na terenie przygranicznym, budowanie relacji zawodowych oraz wypracowanie wspólnych perspektyw na przyszłość. Konferencja umożliwiła wymianę doświadczeń – w wykładach i panelach eksperckich poza policjantami wzięli udział również przedstawiciele innych służb mundurowych i wymiaru sprawiedliwości.

W konferencji wzięli udział znamienici goście i prelegenci, w tym szefowie policji z województw i landów po obu stronach Odry na całej długości polsko-niemieckiej granicy. Współgospodarzami wydarzenia byli Prezydent Dyrekcji Policji Federalnej w Berlinie Carsten Glade, oraz Komendant Wojewódzki Policji w Gorzowie Wielkopolskim nadinspektor Jarosław Pasterski. W spotkaniu udział wziął Ambasador RP w Niemczech, Pan Dariusz Pawłoś, a Ambasadora Republiki Federalnej Niemiec w Rzeczypospolitej Polskiej reprezentował Pan Robert Rohde.

Uczestnicy 11. Konferencji Granicznej podkreślali jej wagę i znaczenie dla dalszej współpracy Policji polskiej i niemieckiej. Takie spotkania to okazja przede wszystkim do planowania na najbliższy czas działań, które korzystnie wpływają na bezpieczeństwo mieszkańców Polski i Niemiec.

 

Służby policyjne z Polski i Niemiec współpracują od lat. Współpraca ta, konsekwentnie pogłębiana i rozbudowywana na wszystkich możliwych poziomach, umożliwia rozbijanie grup przestępczych działających na terenie przygranicznym i pozwala zwiększyć bezpieczeństwo regionu. Od lat w obszarze przygranicznym prowadzone są wspólne, polsko-niemieckie patrole. W realizowanych projektach finansowanych ze środków UE policjanci szkolą się z przepisów prawa obu krajów. Ważnym ogniwem łączącym obie policje jest Polsko-Niemieckie Centrum Współpracy Służb Granicznych, Policyjnych i Celnych w Świecku, które zabezpiecza sprawną wymianę informacji pomiędzy polską, a niemiecką policją. To najbardziej popularny kanał wymiany informacji, którego dynamika przekłada się na efektywność. Skutkuje to szybkimi zatrzymaniami osób łamiących prawo czy dotarciem do osób, których zdrowie i życie jest zagrożone.

Foto: https://lubuska.policja.gov.pl

Zdjęcia (8)

{"register":{"columns":[]}}