W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Odsłonięcie kwatery polskich ofiar niemieckich prześladowań w czasie II wojny światowej

28.09.2023

Na Cmentarzu Głównym w Stuttgarcie odbyła się uroczystość odsłonięcia kwatery polskich ofiar II wojny światowej. Na terenie tej niemieckiej nekropolii spoczywa 240 obywateli polskich, przede wszystkim robotników przymusowych.

a

Odsłonięcia odnowionej kwatery robotnic i robotników przymusowych na Cmentarzu Głównym w Stuttgarcie dokonał Ambasador RP Dariusz Pawłoś, Konsul Generalny Jan Malkiewicz, konsul honorowy RP w RFN Gideon Nissenbaum, Jakub Deka z Fundacji Polsko-Niemieckie Pojednanie, burmistrz Stuttgartu dr Fabian Mayer, Jerzy Platajs, dyrektor departamentu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP w towarzystwie licznie przybyłej Polonii.

W ramach prac, zrealizowanych we współpracy z rzeźbiarzem i artystą Markiem Moderauem, przeprowadzono renowację kwatery, odnowiono kamienne elementy, ustawiono stelę z krzyżem łacińskim i tablice z nazwiskami 226 obywateli Polski, których tożsamość udało się ustalić.

Renowacja grobów, stworzenie imiennego upamiętnienia oraz tablicy informacyjnej to wspólny projekt Fundacji Polsko-Niemieckie Pojednanie w Warszawie, Konsulatu Generalnego RP w Monachium oraz władz stolicy kraju związkowego Stuttgart. Prace renowacyjne i konserwatorskie zostały dofinansowane przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego Rzeczypospolitej. 

Zdjęcia (4)

{"register":{"columns":[]}}