W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Pierwsze Damy Polski i Niemiec z wizytą w szkole i szpitalu

19.06.2023

19 czerwca 2023 r. Pierwsze Damy Polski i Niemiec odwiedziły małych pacjentów onkologicznych z Ukrainy w szpitalu Charite. Złożyły też wizytę w Polsko-Niemieckiej Szkole Robert-Jungk-Oberschule.

Szkola

Ostatniego dnia wizyty w Berlinie Małżonka Prezydenta RP, w towarzystwie Pierwszej Damy RFN, spotkała się z małymi pacjentami onkologicznymi z Ukrainy oraz ich rodzinami.  

Od wybuchu wojny Agata Kornhauser–Duda i Elke Büdenbender współpracują na rzecz jej najbardziej potrzebujących ofiar. Dzięki międzynarodowym działaniom udało się ewakuować z Ukrainy sieroty z ciężkimi niepełnosprawnościami oraz zapewnić im profesjonalną opiekę w placówkach w kilku krajach. Wybuch wojny przerwał leczenie tysięcy chorych ukraińskich dzieci. Duży zespół składający się z przedstawicieli m.in. Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, Ministerstwa Zdrowia, NFZ, Kancelarii Prezydenta RP, organizacji pozarządowych oraz lekarzy różnych specjalizacji zajmował się koordynacją działań na ich rzecz. Dzieci trafiły do Europy, Kanady i Stanów Zjednoczonych. Jednym z ośrodków, który przyjął małych pacjentów i od 2022 r., w ścisłej współpracy z polskimi i ukraińskimi placówkami podejmuje ich leczenie jest berlińska Klinika Onkologii i Hematologii Dziecięcej szpitala Charite, którą dzisiaj odwiedziły Pierwsze Damy. 

Podczas spotkania z dyrekcją i zespołem Kliniki Agata Kornhauser–Duda i Elke Büdenbender zapoznały się z profilem pracy tego największego uniwersyteckiego szpitala w Europie. Rozmawiano o szansach i wyzwaniach opieki medycznej nad ukraińskimi uchodźcami i koordynacji wsparcia onkologicznego udzielanego dzieciom ukraińskim przez kilkadziesiąt szpitali w całych Niemczech. Wśród najbardziej poszkodowanych są mali pacjenci z chorobami nowotworowymi i chorobami krwi, którzy wymagają szybkiego dostępu do diagnostyki i terapii. Dlatego od wybuchu wojny Polskie Towarzystwo Onkologii i Hematologii Dziecięcej zaczęło współtworzyć międzynarodowy system opieki nad dziećmi z nowotworami i chorobami hematologicznymi ewakuowanymi z Ukrainy. W wyniku współpracy polskiego PTOHD z St. Jude Global z USA, Fundacją Herosi i Tabletochki oraz wieloma innymi instytucjami w kraju i zagranicą, w tym z berlińskim szpitalem Charité, powstała inicjatywa SAFER Ukraine. Agata Kornhauser–Duda podziękowała za wsparcie i zaangażowanie oraz bardzo szybki odzew na apel o przyjęcie ukraińskich dzieci.

 

Pierwsze Damy Agata Kornhauser–Duda i Elke Büdenbender złożyły też wizytę w Polsko-Niemieckiej Szkole Robert-Jungk-Oberschule.

Placówka ma w swojej strukturze średnią szkołą europejską (SESB) o profilu niemiecko-polskim. W klasach europejskich RJO, które stanowią 1/3 wszystkich klas (ok. 300 uczniów) jest kontynuowana dwujęzyczna edukacja rozpoczęta w szkole podstawowej Katharina-Heinroth-Grundschule. Przedmioty takie jak biologia, geografia, historia, muzyka nauczane są w języku polskim przez nauczycieli, których językiem ojczystym jest zazwyczaj język polski. Od klasy 9 język niemiecki i język polski nauczane są wyłącznie na poziomie języka ojczystego. Uczniowie mają możliwość zdawania matury z wybranych przedmiotów w języku niemieckim i polskim. 

Młodzież oprowadziła Panie Prezydentowe, przybliżając gościom specyfikę i atmosferę szkoły, w której szczególny nacisk kładziony jest na promowanie motywacji i wspieranie indywidualnych umiejętności podopiecznych, a nauka zorientowana jest na działanie w wielu grupach roboczych. 

Małżonki Prezydentów Polski i Niemiec obejrzały sale dydaktyczne czy studio dźwiękowe i reżyserkę wykorzystywane podczas warsztatów filmowych, a z przebiegiem zajęć zapoznały się w trakcie dwujęzycznej lekcji geografii. Uczniowie ósmej klasy podjęli pracę nad drganiami skorupy ziemskiej na przykładzie trzęsień ziemi w Turcji i Syrii. Agata Kornhauser–Duda wyraziła podziw dla zdolności językowych nastolatków, którzy bez trudu porozumiewali się jednocześnie po polsku i niemiecku. Pierwsze Damy pytały uczniów o ich plany dotyczące dalszej edukacji, a polska Prezydentowa zaprosiła młodych ludzi do odwiedzenia naszego kraju i Pałacu Prezydenckiego. 

Uczniowie RJO biorą udział w wielu konkursach i zajęciach dodatkowych. W szkole organizowane są obchody Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego i Międzynarodowego Dnia Roweru, młodzież bierze też udział w Olimpiadzie Języka Polskiego w Niemczech odbywającej się pod patronatem Ambasadora RP. W roku szkolnym 2021/2022 rozpoczęto wymiany uczniowskie ze szkołą podstawową im. Konstantego Maciejewicza w Rewalu (woj. zachodniopomorskie). W ramach działań zrównoważonych uczniowie produkują miód, świece, mydła i maści, a nieczynne budki telefoniczne przekształcili na skrzynki na książki. Otwarta sześć lat temu mobilna skrzynka na książki, w  tym roku wróciła z podróży po polskich miastach.

 

Więcej: https://www.prezydent.pl/malzonka-prezydenta/aktywnosc/pierwsze-damy-polski-i-niemiec-odwiedzily-malych-pacjentow-z-ukrainy,70198 

https://www.prezydent.pl/malzonka-prezydenta/aktywnosc/berlin-pierwsze-damy-polski-i-niemiec-z-wizyta-w-szkole,70170 

Zdjęcia (4)

{"register":{"columns":[]}}