W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Podziękowania Ambasadora Andrzeja Przyłębskiego za wsparcie przy organizacji wyborów Prezydenta RP na terenie Republiki Federalnej Niemiec

17.07.2020

List otwarty Ambasadora Andrzeja Przyłębskiego skierowany do pracowników Instytutów Polskich w Niemczech, Instytutu Pileckiego w Berlinie, Organizacji Polonijnych, Związku Polaków w Niemczech, członków Obwodowych Komisji Wyborczych, oraz wszystkich wolontariuszy, którzy wspierali polską Ambasadę i Konsulaty w przeprowadzeniu wyborów Prezydenta RP na terenie Niemiec.

Wybory AAP Podziękowania 2

Szanowni Państwo,

wybory Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej już za nami, warto jednak przypomnieć, że w ostatnich czterech tygodniach Ambasada RP w Berlinie i Konsulaty Generalne RP w Hamburgu, Kolonii i w Monachium stanęły przed ogromnym wyzwaniem związanym z przygotowaniem i przeprowadzeniem tych wyborów na terenie Niemiec. Wyjątkowo trudne uwarunkowania spowodowane pandemią, w tym korespondencyjny tryb przeprowadzenia dwóch tur głosowania, jak również rekordowa liczba zarejestrowanych wyborców, sprawiły, że było to ogromnie trudne i wymagające zadanie, które nie mogło być wykonane jedynie siłami pracowników Ambasady i Konsulatów.

Dlatego chciałbym serdecznie podziękować wszystkim Państwu za pełną poświęcenia pracę w Obwodowych Komisjach Wyborczych oraz za całe wcześniejsze przygotowanie i przeprowadzenie Wyborów Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej we wszystkich czterech polskich okręgach konsularnych na terenie Republiki Federalnej Niemiec.

Od Konsulów Generalnych, odpowiedzialnych za przeprowadzenie wyborów w Niemczech, wiem, że wykonali Państwo ciężką pracę nie tylko w komisjach, ale również przygotowując wysyłkę ogromnej ilości (dużo ponad 100 tys.) pakietów wyborczych i to w niekoniecznie komfortowych warunkach lokalowych i w ciężkim dla nas wszystkich okresie pandemii koronawirusa. Wiem również, że Wasza wielogodzinna, społeczna praca odbywała się w koleżeńskiej atmosferze, i za to również dziękuję.

Mam jednak nadzieję, że mimo tych wszystkich trudów - oprócz poczucia spełnienia ważnego obowiązku społecznego - mają Państwo również wielką satysfakcję. Państwa zaangażowanie i poświęcenie przyczyniło się do niespotykanej dotychczas aktywizacji Polaków w Niemczech, a przez to również do umocnienia i rozwoju demokracji w Polsce.

W imieniu całego zespołu Ambasady RP w Berlinie i wszystkich Konsulów Generalnych w Niemczech jeszcze raz dziękuję Państwu za wsparcie i świetną pracę wykonaną w tym wyjątkowym okresie i mam nadzieję na równie owocną i skuteczną współpracę w przyszłości.

Z wyrazami szacunku

Ambasador RP w Republice Federalnej Niemiec,
Prof. Andrzej Przyłębski