W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Polska pomoc dla regionów dotkniętych powodzią w Niemczech

08.08.2021

Polski konwój z pomocą humanitarną przekazał łącznie ponad 300 profesjonalnych urządzeń dla regionów dotkniętych powodzią w Niemczech. Do powiatu Ahrweiler w Nadrenii-Palatynacie dostarczono 138 osuszacze, do Nadrenii-Północnej Westfalii 164. Sprzęt, udostępniony przez Rządową Agencję Rezerw Strategicznych i województwa, dostarczyli strażacy Państwowej Straży Pożarnej.

Polski konwój z pomocą humanitarną dla powodzian w Niemczech

Do powiatu Ahrweiler w Nadrenii-Palatynacie w zachodnich Niemczech dotarła w niedzielę, 8 sierpnia br., grupa ratowników Państwowej Straży Pożarnej przewożąca urządzenia do profesjonalnego osuszania obiektów zalanych przez falę powodziową. Niecałe dwa tygodnie wcześniej ponad 160 osuszaczy przekazano do Nadrenii Północnej-Westfalii, dotkniętej katastrofalnymi skutkami powodzi  z połowy lipca.
 

- To wspaniały przykład europejskiej solidarności – podkreśliła Heike Raab, sekretarz stanu ds. europejskich Nadrenii-Palatynatu witając polskich strażaków w Grafschaft-Ringen. – Jesteśmy niezmiernie wdzięczni, że w tak trudnej sytuacji mogliśmy liczyć na przyjaciół z Polski – dodała.

- Sprzęt z Polski trafi do najbardziej potrzebujących mieszkańców tego regionu - zaznaczył Randolf Stich, wiceminister spraw wewnętrznych Nadrenii-Palatynatu – Zarówno do szkół, szpitali, jak i bezpośrednio do prywatnych domów; to nieoceniona pomoc.

Symbolicznego przekazania osuszaczy dokonał konsul generalny RP w Kolonii Jakub Wawrzyniak.

– Polska wie, jak ważna jest w takich momentach międzyludzka solidarność, jakie znaczenie ma konkretna i wymierna pomoc. Zdajemy sobie sprawę z rozmiarów tej tragedii i nieodwracalnych strat, jakie z sobą przyniosła. Mamy nadzieję, że urządzenia będą stanowić wsparcie wszędzie tam, gdzie będzie to tylko możliwe.

Powiat Ahrweiler należy do regionów, w których kataklizm poczynił największe zniszczenia. W dolinie rzeki Ahr w katastrofie zginęło 141 osób, blisko 42.000 mieszkańców regionu jest dotkniętych przez skutki powodzi, a straty szacuje się aktualnie na prawie 4 mld euro.

Polska przekazała dla Nadrenii-Palatynatu 138 osuszaczy, udostępnionych przez Rządową Agencję Rezerw Strategicznych oraz wojewodów: lubuskiego, zachodniopomorskiego, świętokrzyskiego, pomorskiego, podkarpackiego, a także Urząd Miasta, Urząd Marszałkowski oraz OSP w Opolu. Województwo opolskie od dwudziestu lat łączy partnerstwo regionalne z Nadrenią-Palatynatem.

 

– Polska zawsze jest krajem solidarności gotowym nieść pomoc tam, gdzie jest to potrzebne i gdzie mamy takie możliwości, żeby tę pomoc nieść – mówił wiceminister Szymon Szynkowski vel Sęk w piątek podczas odprawy sprzętu w bazie Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych w Strzałkowie.

– Jest to imponujące, że polskie służby, z jednej strony Rządowa Agencja Rezerw Strategicznych, z drugiej strony strażacy, na których można liczyć również w przypadkach, gdy Ministerstwo Spraw Zagranicznych i pozostałe służby chcą nieść pomoc poza granicami kraju – podkreślił wiceminister spraw zagranicznych.

 

 

Urządzenia zostały udostępnione przez Rządową Agencję Rezerw Strategicznych (RARS) i wojewodów: lubuskiego, zachodniopomorskiego, świętokrzyskiego, pomorskiego, podkarpackiego, a także Urząd Miasta, Urząd Marszałkowski oraz OSP w Opolu. Akcja pomocowa realizowana była wspólnie przez Kancelarię Prezesa Rady Ministrów, Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji, Ministerstwo Spraw Zagranicznych, RARS, a także Komendę Główną Państwowej Straży Pożarnej.

Fot. KG RP w Kolonii

Zdjęcia (4)