W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Spotkanie Polonijnej Rady Konsultacyjnej przy Ambasadzie RP w Berlinie

18.03.2024

18 marca br. na zaproszenie Ambasadora RP w Niemczech w siedzibie placówki zebrało się grono osób zaangażowanych na rzecz Polonii i Polaków w RFN, w obszarze projektów historycznych i promocji polskiej tożsamości. Wśród nich byli zarówno przedstawiciele zorganizowanych środowisk polonijnych, przede wszystkim z Berlina, jak i niezrzeszeni.

Berlin

Dyskusja toczyła się wokół dwóch bloków tematycznych:

I. Kalendarium i aktywności Ambasady oraz niemieckiej Polonii wokół wydarzeń rocznicowych w 2024 roku.

II. Pamięć i opieka nad polskimi grobami wojennymi, tablicami, pomnikami i miejscami pamięci z okresu II wojny światowej.

Dariusz Pawłoś podziękował za przyjęcie zaproszenia do reaktywowanego przy placówce w Berlinie formatu Polonijnej Rady Konsultacyjnej (poprzednie posiedzenie odbyło się w marcu 2018 roku, pod przewodnictwem ówczesnego Ambasadora RP prof. Andrzeja Przyłębskiego), podkreślając że Polonia i Polacy w Niemczech są grupą bogatą w swojej różnorodności. Chętnie angażują się w działalność społeczną, czują więź z historią i tradycją Polski. Następnie ambasador przedstawił harmonogram najważniejszych dat i przedsięwzięć przygotowywanych z okazji np. 20-lecia członkostwa w UE, 80. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego, 85. rocznicy napaści hitlerowskich Niemiec na Polskę i wybuchu II wojny światowej. Wskazał poza tym na wyzwania wz. z organizacją wyborów do Parlamentu Europejskiego (09.06.) oraz dużą imprezą masową – Mistrzostwami Europy 2024 w piłce nożnej, których gospodarzami będą Niemcy (14.06. – 14.07.)

Ciekawe propozycje współpracy adresowane do obecnych nauczycieli, środowisk harcerskich i sportowych przedstawił dyrektor Centrum Badań Historycznych Polskiej Akademii Nauk w Berlinie, biorący udział w posiedzeniu jako ekspert zewnętrzny. Dr hab. Igor Kąkolewski wskazał na zrealizowane bądź będące w przygotowaniu projekty CBH poświęcone Błażejowi Stolarskiemu, ministrowi rolnictwa oraz wicemarszałkowi Senatu II RP zamordowanemu przez Niemców jesienią 1939 r. i pochowanemu w Berlinie oraz szerzej polskim śladom na cmentarzach w stolicy Niemiec. Jego głos stanowił element łączący z drugim punktem posiedzenia rady, w trakcie którego Agnieszka Dzierżanowska reprezentująca Fundację Polsko-Niemieckie Pojednanie zaprezentowała projekt dokumentacyjny „Polskie miejsca pamięci i groby wojenne w Niemczech”, prowadzony od 2017 r. przy współpracy z Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego. W bazie danych projektu FPNP znajduje się ponad 1 tys. cmentarzy i miejsc pamięci oraz ponad 30 tys. zinwentaryzowanych grobów. Ekspertka wskazała na znaczenie współpracy Fundacji z organizacjami polonijnymi oraz osobami społecznie zajmującymi się dokumentowaniem i pielęgnowaniem polskich kwater/miejsc pochówku.

***

  • Głównym celem powoływania Polonijnych Rad Konsultacyjnych przy placówkach dyplomatycznych i urzędach konsularnych RP jest stworzenie dodatkowego i poszerzonego forum dialogu z partnerami polonijnymi.
  • Funkcjonowanie Rady przy danej placówce nie narusza autonomii organizacji polonijnych działających na terytorium państwa przyjmującego lub jego części. Jednocześnie format spełnia jedynie rolę doradczą w stosunku do zadań Ambasady/Konsulatu.
  • Ww. forum ma za zadanie skupienie zarówno przedstawicieli organizacji polonijnych jak i osób indywidualnych, ekspertów spoza zorganizowanych środowisk. Rady nie mają stałego składu (może być on modyfikowany w zależności od tematu posiedzenia) i określonego czasowo mandatu, a udział w ich pracach ma wymiar honorowy. Liczebność gremium powinna gwarantować jego skuteczność.
{"register":{"columns":[]}}