W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

100-lecie stosunków dyplomatycznych Polska – Paragwaj

13.08.2020

12 sierpnia 2020 w Ambasadzie RP w Berlinie odbyła się uroczystość upamiętniająca 100-lecie nawiązania stosunków dyplomatycznych między Rzecząpospolitą Polską a Republiką Paragwaju. Uczestniczyli Ambasador RP Andrzej Przyłębski i Chargé d’affaires Republiki Paragwaju w Berlinie Anibal A.N. Zarza Dominguez, akredytowany na Warszawę.

Uroczystość 100-lecie stosunków dyplomatycznych Polska – Paragwaj. Ambasada RP w Berlinie. J. Rosa i Amb. Andrzej Przyłębski_2

W przyjęciu dyplomatycznym, uświetnionym koncertem muzyka z Paragwaju, wzięło udział wielu przedstawicieli świata polityki, biznesu, nauki oraz korpusu dyplomatycznego.  Spotkanie służyło podjęciu rozmów zacieśniających stosunki handlowe, wojskowe i polityczne Polski z Paragwajem.

 

W przemówieniach obu szefów misji podkreślono fakt, że Polskę i Paragwaj łączą silne więzi przyjaźni, oparte na wspólnych wartościach. Dla Polski rok 1920 był przełomowy, wskazał polski Ambasador, który przybliżył kontekst historyczny sytuacji, w jakiej niepodległa Polska znalazła się latem 1920 r. Zagrożenie wówczas marksizmem, a obecnie neo-marksizmem jest realne, a często bagatelizowane na Zachodzie Europy. Wysiłkiem całego społeczeństwa Polski uratowano wówczas świeżo odzyskaną niepodległość.  Demokracja i niepodległość nie są dane raz na zawsze i trzeba wciąż je chronić.

 

Relacje między obu państwami miały zawsze symboliczne i istotne dla Polski i Paragwaju  znaczenie. W czasach II wojny światowej Paragwaj wykazał się niezwykłą na ówczesne czasy pomocą humanitarną dla obywateli polskich pochodzenia żydowskiego. Obecne 100 – lecie przypada również w okresie, gdy jasne, bezkompromisowe opowiedzenie się za wartościami demokratycznymi i sprawiedliwości społecznej jest wyraźne w przypadku polityki obu zaprzyjaźnionych krajów.

 

Współczesność stwarza nowe techniczne, gospodarcze i kulturowe możliwości umacniania wzajemnych stosunków. Polska, należąca do UE i Paragwaj – do Mercosur mają atrakcyjne możliwości handlowo-inwestycyjne, które mogą być wykorzystanie przez przedsiębiorców z obu państw. W przyjęciu uczestniczyli przedstawiciele pionów handlowych i pracownicy niemieckich zrzeszeń handlowych, a uroczystość była okazją do rozbudowy  relacji handlowych.

{"register":{"columns":[]}}