W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

W Berlinie odsłonięto dziś wystawę poświęconą Prezydentowi Lechowi Kaczyńskiemu

10.09.2020

Wystawę pt. „Profesor Lech Kaczyński, Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej. Polityk. Działacz społeczny. Nauczyciel akademicki” otworzył dziś uroczyście Ambasador RP w Niemczech prof. Andrzej Przyłębski razem z Ambasadorem Węgier Imre Györkösem i Ambasadorem Gruzji prof. Levanem Izorią.

Ambasador Andrzej Przyłębski otwiera w Berlinie wystawę poświęconą Prezydentowi Lechowi Kaczyńskiemu pt. „Profesor Lech Kaczyński, Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej. Polityk. Działacz społeczny. Nauczyciel akademicki”

Wystawa, która miała swoją polską premierę w Trybunale Konstytucyjnym w Warszawie lipcu br. jest prezentowana za granicą po raz pierwszy. Starannie opracowane i bogato ilustrowane wielkoformatowe plansze w języku niemieckim i angielskim zostały zawieszone na ogrodzeniu przyszłej polskiej ambasady w Berlinie przy reprezentacyjnej alei Unter den Linden w pobliżu Bramy Brandenburskiej i adresowane są w pierwszej kolejności do mieszkańców niemieckiej stolicy oraz turystów z całego świata, którzy licznie odwiedzają to miejsce w Berlinie.

Ekspozycja prezentuje niemal całą drogę polityczną Lecha Kaczyńskiego, od czasów jego działalności w antykomunistycznej opozycji, poprzez działalność związkową w „Solidarności”, piastowanie kierowniczych stanowisk w urzędach w wolnej Polsce, prezydenturę stolicy, aż po zwycięstwo w wyborach prezydenckich w 2005 roku i pożegnanie w kwietniu 2010 roku.

Wystawa ukazuje Lecha Kaczyńskiego nie tylko jako działacza społecznego i polityka, zaangażowanego zarówno w sprawy krajowe jak też międzynarodowe oraz prawnika i nauczyciela akademickiego, ale również jako człowieka pełnego tradycyjnych wartości, jako syna, brata, męża i ojca.

Miejsce i czas prezentacji wystawy też nie są przypadkowe. W tym roku obchodzimy 10. rocznicę tragicznej śmierci Prezydenta Lecha Kaczyńskiego, jego małżonki i 94 przedstawicieli polskich elit w katastrofie smoleńskiej 10 kwietnia 2010 roku i 40 rocznicę utworzenia NSZZ Solidarność. Warto o tym przypominać naszym zachodnim sąsiadom, ponieważ życie i dorobek Prezydenta Lecha Kaczyńskiego nie są w Niemczech szerzej znane. Prezentowane treści mają także duże znaczenie dla berlińskiej Polonii, ponieważ młode pokolenie Polaków mieszkających i pracujących w stolicy Niemiec nie miało dotąd dobrej okazji do zapoznania się z działalnością śp. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego.

Oprócz ambasadora Polski w Niemczech, ambasadorów Węgier i Gruzji obecni byli też m.in. przedstawiciele organizacji polonijnych, w tym Związku Polaków w Niemczech. Po uroczystym otwarciu wystawy odbyło się spotkanie w położonej nieopodal Ambasadzie Węgier.