W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

W Berlinie uczczono pamięć ofiar II wojny światowej

05.09.2020

1 września 2020 r. na Brytyjskim Cmentarzu Wojennym w Berlinie odbyły się główne uroczystości związane z 81. rocznicą wybuchu II wojny światowej. W obchodach wzięli udział m.in. Ambasador RP w Berlinie prof. Andrzej Przyłębski, Attaché Obrony RP i Konsul RP ds. Polonii oraz przedstawiciele organizacji polonijnych.

81. rocznica wybuchu IIWŚ. Uroczystość na Brytyjskim Cmentarzu Wojennym w Berlinie. W obchodach 01.09.2020 r. wzięli udział m.in. Ambasador RP w Berlinie, prof. Andrzej Przyłębski, Attaché Obrony RP i Konsul RP ds. Polonii oraz przedstawiciele organizacji polonijnych. Wśród uczestników byli również przedstawiciele władz Berlina i Brandenburgii, frakcji politycznych Bundestagu, Korpusu Dyplomatycznego i Federalnego Ministerstwa Obrony oraz przedstawiciele dowództwa Garnizonu Berlin i attaché obrony krajów biorących udział w II wojnie światowej.

W 81. rocznicę wybuchu II wojny światowej Ambasada RP w Berlinie wspólnie z Ataszatem Obrony RP zorganizowała uroczyste składanie wieńców na Brytyjskim Cmentarzu Wojennym, na którym spoczywają również polscy lotnicy, którzy polegli w czasie wojny w walce nad Niemcami. Okolicznościowe przemówienie wygłosił Ambasador RP w Niemczech prof. dr Andrzej Przyłębski, który wraz z Attaché Obrony płk. Arturem Romanowskim, złożył wieniec pod pomnikiem ofiar.

W asyście polskich żołnierzy z 12 Brygady Zmechanizowanej ze Szczecina, muzyków z orkiestry garnizonowej ze Szczecina oraz żołnierzy niemieckich z Kommando Territoriale Aufgaben der Bundeswehr rocznicę napaści Niemiec na Polskę uczciło obecnych 16 delegacji cywilnych, byli wśród nich przedstawiciele władz Berlina i Brandenburgii, frakcji politycznych Bundestagu, Korpusu Dyplomatycznego i Federalnego Ministerstwa Obrony. W uroczystości wzięli także udział przedstawiciele dowództwa Garnizonu Berlin i attaché obrony krajów biorących udział w II wojnie światowej.

Obok przedstawicieli władz i korpusu dyplomatycznego w uroczystości wzięły także udział delegacje organizacji polonijnych działających w Niemczech, w tym największa organizacja Związek Polaków w Niemczech, a także Polska Rada - Związek Krajowy w Berlinie, Polska Misja Katolicka w Berlinie, Klub Gazety Polskiej Berlin II oraz stowarzyszenie i klub sportowy FC Polonia Berlin e.V.

Wiązanki kwiatów i znicze od Ambasady pojawiły się także na wszystkich grobach polskich lotników, spoczywających na Brytyjskim Cmentarzu Wojennym.

Z uwagi na obowiązujące w stolicy Niemiec regulacje związane z koronawirusem tegoroczne obchody rocznicy wybuchu II wojny światowej na brytyjskim cmentarzu odbyły się z zachowaniem zasad dystansu społecznego i higieny. Składy uczestniczących delegacji zostały znacząco zmniejszone, a na uroczystości nie można było niestety zaprosić wszystkich zainteresowanych osób, urzędów i organizacji.

Tekst przemówienia Ambasadora Andrzeja Przyłębskiego w języku polskim i niemieckim, wygłoszonego podczas uroczystości, prezentujemy tutaj:

Materiały

Przemówienie Ambasadora RP prof. Andrzeja Przyłębskiego z okazji 81. rocznicę wybuchu II wojny światowej na Brytyjskim Cmentarzu Wojennym w Berlinie
Przemówienie​_Ambasadora​_RP​_prof​_Andrzeja​_Przyłębskiego​_z​_okazji​_81​_rocznicę​_wybuchu​_II​_wojny​_światowej​_na​_Brytyjskim​_Cmentarzu​_Wojennym​_w​_Berlinie01092020.pdf 0.29MB
Ansprache des Botschafters der Republik Polen, Prof. Andrzej Przyłębski, anlässlich des 81. Jahrestags des Ausbruchs des Zweiten Weltkriegs, Berlin 1. September 2020
Ansprache​_des​_Botschafters​_der​_Republik​_Polen,​_Prof​_Andrzej​_Przyłębski,​_anlässlich​_des​_81​_Jahrestags​_des​_Ausbruchs​_des​_Zweiten​_Weltkriegs.pdf 0.29MB

Zdjęcia (17)