W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Wiceminister Spraw Zagranicznych Arkadiusz Mularczyk z wizytą w Berlinie

22.05.2023

22 maja 2023 r. Sekretarz Stanu ds. europejskich w MSZ, Pełnomocnik Rządu do spraw Odszkodowań za Szkody Wyrządzone Agresją i Okupacją Niemiecką w latach 1939-1945, Arkadiusz Mularczyk odwiedził Berlin, gdzie spotkał się z niemieckimi posłami do Bundestagu w celu omówienia tematów niezałatwionych, trudnych, wymagających omówienia w relacjach bilateralnych Polska-Niemcy, w tym kwestii odszkodowań.

Min. Mularczyk w Berlinie 22.05.2023

Polska podejmuje szeroką akcję informacyjną w Republice Federalnej Niemiec na temat szkód wyrządzonych niemiecką agresją i okupacją Polski w latach 1939-1945. W najbliższym czasie wszyscy posłowie do niemieckiego Bundestagu otrzymają niemieckojęzyczną wersję skróconego raportu o stratach poniesionych przez Polskę wraz z listem Pełnomocnika Rządu.

Łączna kwota żądanych przez Polskę odszkodowań wynosi 6,220.609.000 biliona PLN czyli 1,352.483.000 biliona EUR i jest wynikiem ponad pięcioletniej pracy zespołu ekspertów, prawników, historyków i naukowców polskich z innych dziedzin.

Dialog z Polską w tej najważniejszej obecnie dla nas kwestii jest konieczny, tym bardziej, że rząd niemiecki w ostatnim czasie wykonał szereg gestów pod adresem państw Globalnego Południa, jak np. Nigerii czy Namibii w sprawie zwrotu mienia i zadośćuczynienia za przeszłość kolonialną. Polskie roszczenia mają oprócz istotnego wymiaru moralnego i finansowego także kontekst uniwersalny. 

Przyjęta 16 maja br. w Reykjaviku przez szefów państw i rządów Rady Europy deklaracja „Zjednoczeni Wokół Naszych Wartości”, jest dobrą podstawą do dalszego dialogu Polska - Niemcy. Podpis pod deklaracją kanclerza Olafa Scholza świadczy, iż Berlin poważnie podchodzi do uniwersalnej zasady, że ludobójstwo, zbrodnie przeciwko ludzkości i zbrodnie wojenne nie podlegają przedawnieniu.

W dokumencie czytamy m.in., że tylko poprzez poszanowanie prawa do prawdy, sprawiedliwości reparacji możliwe będzie przezwyciężenie przeszłości i stworzenie solidnych podstaw do budowania jedności.

W naszej ocenie deklaracja Rady Europy z Reykjaviku stanowi dobry punkt wyjścia do rozmów w sprawie odszkodowań.

Strona polska liczy, że dzisiejsze spotkania i rozmowy w Berlinie zapoczątkują działania po stronie niemieckiej w kierunku znalezienia porozumienia w kwestii odszkodowań za szkody wyrządzone agresją i okupacją Niemiecką.

Niemiecka wersja skróconego „Raportu o stratach poniesionych przez Polskę w wyniku agresji i okupacji niemieckiej w czasie II wojny światowej, 1939–1945” dostępna jest już także na stronie Instytutu Strat Wojennych im. Jana Karskiego:

Raport DE broszura (skrócony) | Instytut Strat Wojennych im. Jana Karskiego w Warszawie

oraz jako plik do pobrania poniżej.

 

Źródło: Biuro Rzecznika Prasowego MSZ

Materiały

Raport DE broszura​_skrócony
Raport​_DE​_broszura​_(skrócony).pdf 10.89MB
{"register":{"columns":[]}}