W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Wiceszef polskiej dyplomacji, min. Marcin Przydacz, na antenie niemieckiego radia o polskim wsparciu dla Białorusi

26.01.2021

Podsekretarz stanu w MSZ RP, min. Marcin Przydacz był gościem niedzielnej audycji „Powstanie z zewnątrz – Białoruś!” (Aufstand von außen – Belarus!) w niemieckim publicznym Radiu Westdeutscher Rundfunk (WDR Eins) poświęconej aktualnej sytuacji na Białorusi i walce Białorusinów o wolność i godne życie, a także wsparciu, jakie Białorusini uzyskują z zagranicy w swoich dążeniach.

Min. Marcin Przydacz. Polska pomoc dla Białorusi

Wiceszef polskiej dyplomacji, odpowiedzialny m.in. za kwestie bezpieczeństwa i polityki wschodniej, miał okazję opowiedzieć niemieckim słuchaczom o polskim planie wsparcia dla Białorusi „Solidarni z Białorusią”, o wydalaniu przez władze białoruskie zachodnich dyplomatów oraz o innych działaniach polskiego rządu na rzecz naszego wschodniego sąsiada. Min. Przydacz podkreślił w rozmowie z redaktorem Jürgenem Buchem, że dla Polski bardzo istotna jest stabilność w tym kraju.

„Konieczne jest wypracowanie pozytywnego scenariusza dla Białorusi, dlatego Polska zaproponowała program ekonomiczny dla demokratycznej Białorusi, obejmujący pakiet reform, wsparcia finansowego, pakiet stabilizacyjny, wsparcie w zakresie infrastruktury i gospodarki – pamiętajmy, że Białoruś jest gospodarką opartą na przedsiębiorstwach państwowych” – powiedział min. Przydacz.

W audycji pojawiają się zarówno wątki historyczne (historia Białorusi, odzyskanie przez nią niepodległości, Polacy na Kresach i relacje polsko-białoruskie), jak również współczesne (Karta Polaka, Dom Białoruski w Warszawie, działalność stacji TV Bielsat i Radia Racja, Nagroda Sacharowa dla Rady Koordynacyjnej) i wiele innych.

„To są nadal obywatele Białorusi, musimy pamiętać, że oni nigdy z niej nie wyjechali, mieszkają tam od wielu pokoleń. Po II wojnie światowej granice Polski przesunęły się na zachód. Ci ludzie nie opuścili swoich domów, ale przestali już mieszkać w Polsce. Dlatego mamy też wobec nich historyczną odpowiedzialność” – stwierdził wiceszef polskiej dyplomacji i dodał, że „ten autorytarny reżim nie wpływa pozytywnie na sytuację Polaków na Białorusi, zwłaszcza że większość tych osób czuje się również Białorusinami, którzy są lojalni wobec państwa, chcą Białorusi wolnej, w której mogą wyrazić swoje poglądy. Właśnie dlatego opowiadają się przeciwko sfałszowanym wyborom, ale co ważniejsze, protestują pod białoruskimi flagami i nie chcą przy tym zapominać o swoich korzeniach. To przecież nie jest rozmowa o polskiej historii, ale o przyszłości Białorusi”.

Audycji można również wysłuchać w Internecie pod adresem:

https://www1.wdr.de/radio/wdr5/sendungen/dok5/belarus-150.html

{"register":{"columns":[]}}