W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Wizyta robocza w Berlinie Sekretarza Stanu w MSZ Arkadiusza Mularczyka

27.03.2023

W dniach 27-28 marca w Berlinie przebywał Arkadiusz Mularczyk - Wiceminister Spraw Zagranicznych i Pełnomocnik Rządu do spraw Odszkodowań za Szkody Wyrządzone Agresją i Okupacją Niemiecką w latach 1939-1945.

ADP

Program drugiej wizyty Wiceministra w RFN od objęcia funkcji objął spotkania z Wolfgangiem Kubickim - wiceprzewodniczącym Bundestagu z ramienia FDP oraz Norbertem Röttgenem – deputowanym CDU do Bundestagu, byłym ministrem federalnym i byłym przewodniczącym Komisji Spraw Zagranicznych Bundestagu. Wiceszef MSZ wziął też udział w lunchu roboczym na zaproszenie Dietmara Nietana – posła SPD i koordynatora ds. współpracy polsko-niemieckiej w Federalnym Ministerstwie Spraw Zagranicznych. W tymże resorcie doszło także do spotkania z Tobiasem Lindnerem – posłem Zielonych i ministrem stanu odpowiedzialnym za politykę bezpieczeństwa.

W rozmowie z kierownictwem Niemieckiego Muzeum Historycznego (Deutsches Historisches Museum) - dr Raphaelem Gross i dr Raphaelem Utz - zapoznał się ze stanem prac nad Centrum Dokumentacji „II wojna światowa i niemiecka władza okupacyjna w Europie” („Zweiter Weltkrieg und deutsche Besatzungsherrschaft in Europa“). Ten ośrodek powstaje równolegle do planowanego w Berlinie Pomnika Polskich Ofiar III Rzeszy, zgodnie z uchwałą Bundestagu z listopada 2020 r. Wiceminister wyraził zaniepokojenie, że Pomnik Polskich Ofiar III Rzeszy, mający przecież stać się jednym z filarów pojednania polsko-niemieckiego i skutecznego szerzenia wiedzy o historii Polski w niemieckiej opinii publicznej, odnotowuje opóźnienia. 

Na zakończenie wizyty Wiceminister Mularczyk udzielił wypowiedzi mediom niemieckim i polskim.

Wśród tematów rozmów centralne miejsce zajęła potrzeba kontynuacji wsparcia dla Ukrainy walczącej z agresją Rosji – we wszystkich wymiarach: od wojskowego, poprzez pomoc dla uchodźców, finansową i materiałową do odbudowy kraju.

Kluczowym wątkiem spotkań była polityka historyczna jako niezbędny warunek zbudowania trwałego fundamentu do rozwoju stosunków polsko-niemieckich. Wiceminister Mularczyk przekonywał partnerów niemieckich do podjęcia rzeczywistego dialogu na trudne tematy w relacjach dwustronnych z włączeniem wszystkich sił politycznych w Bundestagu. W tym duchu powstał pomysł zdynamizowania dyplomacji parlamentarnej, jak również zaprezentowania w maju w Berlinie „Raportu o stratach poniesionych przez Polskę w wyniku niemieckiej agresji i okupacji”, tuż po wydaniu jego tłumaczenia na niemiecki.  

W ramach debaty o potrzebie systemowego zadośćuczynienia za zbrodnie i oddania sprawiedliwości poszkodowanym podczas II wojny światowej, wiceszef MSZ zwrócił uwagę na asymetrię w traktowaniu przez Niemcy różnych grup ofiar, finansowania nauczania języka polskiego, czy nierozwiązany problem restytucji dóbr kultury. Dobre tło dla tego wątku stworzyły odwiedziny zbiorów etnograficznych Humboldt Forum, która bezpośrednio odnosi się do prób rozliczenia przewinień popełnionych przez Niemcy w epoce kolonialnej wobec krajów Afryki.

Arkadiusz Mularczyk zaapelował także o refleksję nad możliwościami wypracowania świadczeń dla spadkobierców, restytucji mienia, zwrotu zrabowanych zasobów bankowych i odszkodowań za zniszczenia wojenne.

 

Wybrane materiały prasowe z wizyty:

https://dzieje.pl/wiadomosci/wiceszef-msz-arkadiusz-mularczyk-w-niemczech-bedzie-szeroka-dystrybucja-raportu-o

https://www.dw.com/pl/mularczyk-w-berlinie-problem-z-r%C3%B3wnym-traktowaniem-ofiar/a-65160252

https://www.polskieradio.pl/399/7980/Artykul/3141973,Reparacje-wojenne-Arkadiusz-Mularczyk-w-Niemczech-raport-bedzie-szeroko-dystrybuowany

https://polskieradio24.pl/5/1222/Artykul/3141635,reparacje-wojenne-arkadiusz-mularczyk-zaproponowal-stworzenie-nowej-platformy-dialogu-polskoniemieckiego

Zdjęcia (5)

{"register":{"columns":[]}}