W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Wydarzenia dedykowane prof. Aleksandrowi Brücknerowi na Uniwersytecie Humboldtów

11.12.2023

11 grudnia br. na Uniwersytecie Humboldtów odsłonięto tablicę pamiątkową poświęconą prof. Aleksandrowi Brücknerowi (1856-1939), jednemu z najbardziej znanych badaczy polskiej literatury i kultury. Uroczystego aktu dokonali Ambasador RP w Niemczech Dariusz Pawłoś, Pełnomocnik Prezesa Rady Ministrów ds. reformy regulacji administracyjnych związanych z ruchem naturalnym ludności i ochrony miejsc pamięci Wojciech Labuda oraz Rektor Humboldt-Universitӓt zu Berlin prof. Julia von Blumenthal.

tablica

Równolegle na berlińskim Uniwersytecie została zainaugurowana wystawa „Aleksander Brückner. Auf der Suche nach dem verlorenen Mittelalter” opowiadająca o wszechstronnym dorobku naukowym polskiego profesora, który był związany z tą uczelnią w latach 1881-1924 jako kierownik katedry slawistyki. Najważniejsze elementy jego biografii wspólnie przedstawili: prof. Igor Kąkolewski – dyr. Centrum Badań Historycznych Polskiej Akademii Nauk w Berlinie oraz prof. Roland Meyer – dyr. Instytutu Slawistyki i Hungarologii Uniwersytetu Humboldtów. Ważnymi uczestnikami wydarzenia była grupa polonijna, z p. Ewą Marią Slaską na czele, która przez szereg lat dbała o pamięć o badaczu, m. in. pielęgnując jego grób na Tempelhofer Parkfriedhof. Wystawę będzie można oglądać do 5 stycznia 2024 r.

Ambasada RP w Berlinie włączyła się w działania zainicjowane przez Premiera Mateusza Morawieckiego, zmierzające do sprowadzenia do Polski prochów prof. Aleksandra Brücknera i jego żony Emmy. Projekt realizowała Fundacja Polsko-Niemieckie Pojednanie ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Ambasada uzyskała potrzebne zgody i pozwolenia administracyjne, dzięki współpracy z instytucjami niemieckimi oraz z Fundacją.

Przedstawiciele Placówki towarzyszyli ekshumacji na cmentarzu Tempelhofer Parkfriedhof i tym samym symbolicznie pożegnali małżonków na ziemi niemieckiej. Ambasada aktywnie też współtworzyła program wydarzeń berlińskich, poprzedzających uroczysty pochówek na Cmentarzu Rakowickim w Krakowie. Wraz z Polską Misją Katolicką i Centrum Badań Historycznych Polskiej Akademii Nauk zorganizowała spotkanie dla środowisk polonijnych przybliżające postać i dorobek A. Brücknera.  W intencji badacza odprawiono także w Bazylice pw. św. Jana Chrzciciela w Berlinieoraz uroczystą Mszę św. w języku polskim, koncelebrowaną przez rektora Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, ks. prof. Mirosława Kalinowskiego.

Zdjęcia (5)

{"register":{"columns":[]}}