W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.

Złożenie zapewnienia o nieistnieniu okoliczności wyłączających zawarcie małżeństwa - do ślubu w Polsce

Gdzie załatwisz sprawę?

Zapewnienie możesz złożyć we właściwym terytorialnie urzędzie konsularnym RP.

Czy musisz składać dokumenty osobiście?

Tak, dokumenty musisz złożyć osobiście. 

Jak umówisz się na spotkanie?

Na wizytę umów się za pomocą systemu e-konsulat.

Prosimy o punktualne przyjście na wizytę, zgodnie z zarezerwowaną godziną spotkania.

Jakie dokumenty musisz złożyć?

1.    ważny paszport lub dowód osobisty (do wglądu).

Pamiętaj!

Realizacja sprawy przez Konsula może się wydłużyć w sytuacji, kiedy w Rejestrze Stanu Cywilnego nie ma odwzorowania danego aktu i konieczne będzie uprzednie zlecenie jego migracji.

Jeśli małżeństwo ma być zawarte przez obywatela polskiego i cudzoziemca, konsul przyjmuje również zapewnienie od cudzoziemca, jeżeli przedłoży on dodatkowo dokument stwierdzający, że zgodnie z właściwym prawem może zawrzeć małżeństwo. W Norwegii dokumentem tym może być: 'en attest til bruk for ekteskapsinngåelse etter utenlandsk rett', 'en attest for å inngå ekteskap i utlandet'​​​​​ lub Certificate of no impediment to marriage, w skrócie ekteskapsattest. Link do informacji na ten temat: https://www.skatteetaten.no/person/folkeregister/ekteskap/ekteskap/i-utlandet/ lub wypis wydany ze Skatteetaten /bekreftelse på registrerte opplusninger/ - Detaljer om historikk for sivilstand

Wszystkie dokumenty sporządzone w języku obcym powinny być przetłumaczone na język polski przez tłumacza przysięgłego - w Norwegii to statsautorisert translatør - lub konsula.

W przypadku cudzoziemców niebędących obywatelami Norwegii lub będących naturalizowanymi obywatelami Norwegii może zajść konieczność zalegalizowania zagranicznych akt stanu cywilnego. Najczęściej chodzi o legalizację aktów urodzenia - więcej informacji znajdziesz w zakładce: Apostille i legalizacja dokumentu urzędowego.

Ile zapłacisz?

Opłata jest zgodna z poz. 7.02 Tabeli Opłat Konsularnych. Od 1 stycznia 2024 roku wynosi ona 563 NOK.

Jaki jest termin realizacji?

Zapewnienie złóż co najmniej na miesiąc przed planowaną datą zawarcia związku małżeńskiego w Polsce. 

Pamiętaj: Zapewnienie jest ważne przez okres 6 miesięcy od daty jego złożenia przez obie osoby zamierzające zawrzeć małżeństwo.

Jak odbierzesz dokumenty?

Dokument "zapewnienie o nieistnieniu okoliczności wyłączających zawarcie małżeństwa" jest przekazywany przez konsula bezpośrednio do wskazanego kierownika urzędu stanu cywilnego.

Jak możesz się odwołać?

W przypadku odmowy wykonania czynności, konsul wyda postanowienie, na które możesz  wnieść w terminie 7 dni zażalenie do Ministra Spraw Zagranicznych. Zażalenie wnosi się za pośrednictwem konsula, który wydał postanowienie.

Najczęściej zadawane pytania

Czy konsul może przyjąć zapewnienia małżeńskie w przypadku zamiaru zawarcia małżeństwa konkordatowego?

Konsul nie posiada uprawnień do przyjmowania zapewnień na potrzeby tzw. małżeństw konkordatowych (tj. zawieranych przed duchownym i wywierających skutek prawny w obszarze prawa cywilnego i prawa kanonicznego). W takim wypadku należy się kontaktować bezpośrednio z właściwą miejscowo parafią i właściwym terytorialnie kierownikiem urzędu stanu cywilnego w celu dopełnienia wszelkich formalności. W takim wypadku nie ma jednak obowiązku złożenia zapewnień na co najmniej 30 dni przed planowaną datą zawarcia związku małżeńskiego.

Moja narzeczona przebywa obecnie w Polsce, a ja w Norwegii. Czy istnieje możliwość złożenia przez nią zapewnienia przed kierownikiem urzędu stanu cywilnego w kraju, a przeze mnie w Norwegii?
Tak, istnieje taka możliwość. Pamiętaj, że zapewnienia są ważne przez okres sześciu miesięcy. W związku z tym planowana data ślubu musi wypaść w terminie, kiedy zarówno Twoje zapewnienie, jak i to złożone przez narzeczoną będzie ważne.

Czy istnieje możliwość zawarcia związku małżeńskiego w Polsce, ale poza siedzibą właściwego urzędu stanu cywilnego?

Kierownik urzędu stanu cywilnego może przyjąć oświadczenie poza siedzibą urzędu stanu cywilnego, ale w okręgu rejestracji stanu cywilnego, w którym jest właściwy, jeżeli wskazane miejsce zawarcia małżeństwa zapewnia zachowanie uroczystej formy jego zawarcia oraz bezpieczeństwo osób obecnych przy składaniu oświadczeń o wstąpieniu w związek małżeński. 

Materiały

zapewnienie
zapewnienie​_o​_braku​_okoliczności​_wyłączających​_zawarcie​_małżeństwa.pdf 1.04MB
wniosek o przekazanie
wniosek​_o​_przekazanie​_do​_usc.pdf 0.22MB
{"register":{"columns":[]}}