W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Informacja Ambasady RP w związku z sytuacją pandemiczną w Nowej Zelandii

23.10.2020

W dniu 19 marca 2020 r. Rząd Nowej Zelandii podjął decyzję o zamknięciu granic dla wszystkich podróżnych z wyjątkiem obywateli nowozelandzkich i stałych rezydentów. Z zakazu wjazdu wyłączeni są m.in. partnerzy i dzieci obywateli Nowej Zelandii posiadający odpowiednie wizy jak również personel dyplomatyczno – konsularny rezydujący w Nowej Zelandii.

koronawirus_PL

Z zakazu wjazdu do Nowej Zelandii, po uzyskaniu specjalnej zgody, zwolnieni mogą być pracownicy służby zdrowia, pracownicy „niektórych kluczowych sektorów gospodarki” oraz w wyjątkowych okolicznościach inne osoby powołujące się na względy humanitarne.

Więcej informacji dot. ograniczeń wjazdowych dostępnych jest na portalu Urzędu Imigracyjnego: https://www.immigration.govt.nz/about-us/covid-19/border-closures-and-exceptions

Wszystkie osoby przekraczające granice Nowej Zelandii zobowiązane są do odbycia obowiązkowej 14 dniowej kwarantanny, podczas której wykonywane są testy na obecność koronawirusa. Od 3 listopada 2020 r., przed wylotem do Nowej Zelandii, należy dokonać rezerwacji miejsca hotelowego do odbycia kwarantanny. Rezerwacji dokonuje się za pośrednictwem strony: Managed Isolation Allocation System. Potwierdzeniem rezerwacji jest voucher, który należy okazać na lotnisku przed wylotem do Nowej Zelandii.

Więcej informacji na ten temat: https://www.miq.govt.nz/travel-to-new-zealand/secure-your-place-in-managed-isolation/

Informacje na temat kwarantanny: https://www.miq.govt.nz/

W niektórych przypadkach kwarantanna jest płatna. Informacje na temat opłat za odbycie kwarantanny: https://www.miq.govt.nz/being-in-managed-isolation/charges-for-managed-isolation/

 

Od 16 października 2020 r. osoby przebywające w Nowej Zelandii mogą podróżować do wyznaczonych miejsc w Australii (dot. tylko obszarów Nowej Południowej Walii i Terytorium Północnego) bez konieczności odbycia kwarantanny po przylocie, pod warunkiem, że przez 14 dni przed wylotem nie przebywały w miejscach oznaczonych jako „Covid-19 hotspot”. Te zasady nie dotyczą osób podróżujących z Australii do Nowej Zelandii.

Strona rządowa dotycząca koronawirusa i aktualnej sytuacji epidemiologicznej w kraju: https://covid19.govt.nz/

Informacje Ministerstwa Zdrowia Nowej Zelandii: https://www.health.govt.nz/our-work/diseases-and-conditions/covid-19-novel-coronavirus

 

Na polskiej stronie rządowej https://www.gov.pl/web/koronawirus można znaleźć aktualne informacje i zalecenia dot. koronawirusa.

Ambasada Rzeczypospolitej Polskiej w Wellingtonie czynna jest w normalnych godzinach.