W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Kiribati

Bezpieczeństwo

 

MSZ apeluje o zgłaszanie podróży w systemie Odyseusz‎.

Wjazd i pobyt

Informacje nt. Covid
  1. Na jakim dokumencie podróży można przekroczyć granicę?
  • Paszport TAK
  • Paszport tymczasowy TAK
  • Dowód osobisty NIE
  1. Jaka jest wymagana minimalna ważność dokumentu podróży?

Paszport powinien być ważny 6 miesięcy od daty planowanego wjazdu do Samoa.  

  1. Czy trzeba wyrobić wizę?

Obywateli RP obowiązuje ruch bezwizowy na okres nieprzekraczający 90 dni w każdym okresie 180-dniowym. Zwolnienie z obowiązku wizowego nie dotyczy osób podróżujących w celu prowadzenia działalności zarobkowej.

  1. Czy są inne, dodatkowe wymogi dotyczące wjazdu?

Informacje dotyczące wymogów wjazdowych dostępne są tutaj: https://visitkiribati.travel/ Granice zostały otwarte ale pozostają ograniczenia związane z Covid-19. Szczegóły tutaj: visitkiribati.travel Dodatkowe informacje dostępne są tutaj: https://kiribati.gov.ki/

  1. Czy jest wymagana pisemna zgoda rodziców/opiekunów prawnych na podróż dziecka z osobą trzecią?

Brak informacji o formalnym wymogu ale zaleca się posiadanie zgody rodziców/opiekunów prawnych na podróż dziecka z osobą trzecią lub tylko z jednym rodzicem.  

  1. Zasady pobytu

Nie ma obowiązku meldunkowego.

 

Ubezpieczenie

Zaleca się wykupienie kompleksowej polisy ubezpieczeniowej, ważnej na terenie Kiribati, pokrywającej koszty leczenia, hospitalizacji oraz transportu medycznego.

Zdrowie

Należy przestrzegać zasad higieny tropikalnej: pić tylko wodę butelkowaną, nie używać kostek lodu do napojów, dokładnie myć ręce przed każdym posiłkiem, nie jeść owoców ze skórką, sałat, surowego mięsa itd.

Na wyspie występują sporadyczne przypadki dengi - trzeba stale używać środków przeciw insektom.

Służba zdrowia jest na bardzo podstawowym poziomie. Wszystkie poważniejsze przypadki leczone są w Nowej Zelandii lub Australii.

Informacje dla kierowców

Obowiązuje ruch lewostronny. Ze względu na brak świateł ulicznych nie zaleca się jazdy po zmroku. Kobiety nie powinny podróżować samotnie, zwłaszcza nocą.

Cło

Wywóz wyrobów ludowych jest częściowo objęty zakazem (dotyczy wyrobów, które są starsze niż 30 lat)

Przepisy prawne

Za posiadanie i używanie narkotyków grożą wysokie kary. Obowiązuje całkowity zakaz wwożenia broni i amunicji, publikacji pornograficznych, roślin, owoców, warzyw, zwierząt i skór zwierzęcych.

Akty seksualne między mężczyznami są zagrożone karą długoletniego pozbawienia wolności. 

Przydatne informacje

Zalecana jest ostrożność podczas kąpieli morskich z uwagi na silne prądy morskie.

Nudyzm jest prawnie zakazany.

Australian and New Zealand Banking Group Limited jest jedynym bankiem operującym w Kiribati. Liczba bankomatów jest ograniczona. Jedynie w większych hotelach akceptowane są karty kredytowe. Działa Western Union.

 


Ministerstwo Spraw Zagranicznych dokłada wszelkich starań, aby informacje dla podróżujących publikowane na stronach MSZ były rzetelne, wyczerpujące i aktualne. Jednocześnie podkreślamy, że publikowane przez MSZ treści należy traktować wyłącznie jako rekomendacje, które nie mogą stanowić podstawy do jakichkolwiek roszczeń. Należy pamiętać, że MSZ nie ma prawnych możliwości zakazania wyjazdu do jakiegokolwiek państwa.

{"register":{"columns":[]}}