W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Nowa ulica w Otago na cześć pierwszych polskich osadników

21.09.2020

W niedzielę 20 września 2020 r. Ambasador Zbigniew Gniatkowski wziął udział w uroczystości inauguracji nowej ulicy nazwanej ku czci pierwszych polskich osadników w Mosgiel, w regionie Otago. Nadanie nazwy ulicy Pomeranian Way stało się możliwe dzięki staraniom członków Polish Heritage of Otago i Southland Charitable Trust (POHOS).

Dunedin_1

Poza Ambasadorem RP, w wydarzeniu wzięła udział także zastępca burmistrza Christine Garey oraz członkowie organizacji POHOS.

Nazwa nowej ulicy pochodzi od regionu Pomorza, skąd w 1872 roku przybyli do Port Chalmers pierwsi polscy osadnicy. Wielu z nich osiedliło się w miejscowościach Waihola, East Taieri i Mosgiel. Uroczystość miała miejsce po Mszy św., która odbyła się w kościele katolickim w Broad Bay.

Ambasador Z. Gniatkowski przypominał uczestnikom historię kościoła: „Polacy w Waihola cenili sobie możliwość swobodnego praktykowania swojej religii. W 1899 r. zbudowali własny kościół, a jednym z budowniczych był August Orłowski. Mały drewniany kościół Marii Królowej Pokoju, pierwotnie nazwany na cześć św. Jacka, został później przeniesiony do Broad Bay, gdzie do dziś służy polskiej społeczności z Dunedin i okolic oraz miejscowym katolikom”.

Według strony internetowej Poles Down South: „Palmerston” był drugim co do wielkości transportem Polaków do Nowej Zelandii i pierwszym do prowincji Otago. „Palmerston” przybył do Port Chalmers 6 grudnia 1872 r. i przywiózł ok. 105 Polaków. Był to największy kontyngent do Otago. Większość tych Polaków pochodziła z terenów ówczesnych Prus Zachodnich, etnicznie polskich Kaszub i Kociewia w północnej Polsce. (…)

Na zakończenie Ambasador Z. Gniatkowski dodał: „Polscy osadnicy, którzy uczynili Nową Zelandię swoim domem, byli pionierami tego, co najlepsze. Dzięki swojemu doświadczeniu i sile charakteru wyniesionym z ojczyzny, mieli kluczowe znaczenie dla rozwoju gospodarki Nowej Zelandii. Z pewnością możemy być dumni z osiągnięć naszych pierwszych rodaków.”

Odsłonięcie ulicy Pomeranian Way zapoczątkowało obchody 150-lecia polskiego osadnictwa w Otago, które będzie obchodzone w 2022 roku.

Zdjęcia (3)