W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Samoa

Bezpieczeństwo

 

MSZ apeluje o zgłaszanie podróży w systemie Odyseusz‎.

Wjazd i pobyt

Informacje nt. Covid
  1. Na jakim dokumencie podróży można przekroczyć granicę?

  • Paszport TAK
  • Paszport tymczasowy TAK
  • Dowód osobisty NIE
  1. Jaka jest wymagana minimalna ważność dokumentu podróży?

Paszport powinien być ważny 6 miesięcy od daty planowanego wjazdu do Kiribati.  

  1. Czy trzeba wyrobić wizę?

Obywateli RP obowiązuje ruch bezwizowy na okres nieprzekraczający 90 dni w każdym okresie 180-dniowym. Zwolnienie z obowiązku wizowego nie dotyczy osób podróżujących w celu prowadzenia działalności zarobkowej.

  1. Czy są inne, dodatkowe wymogi dotyczące wjazdu?

Informacje dotyczące wymogów wjazdowych dostępne są tutaj. Dodatkowe informacje dostępne są tutaj

  1. Czy jest wymagana pisemna zgoda rodziców/opiekunów prawnych na podróż dziecka z osobą trzecią?

Brak informacji o formalnym wymogu, ale zaleca się posiadanie zgody rodziców/opiekunów prawnych na podróż dziecka z osobą trzecią lub tylko z jednym rodzicem.  

  1. Zasady pobytu

Nie ma obowiązku meldunkowego.

Ubezpieczenie

Zalecane jest wykupienie kompletnej polisy ubezpieczeniowej, ważnej na terenie Samoa, pokrywającej koszty leczenia, hospitalizacji oraz transportu medycznego.

Zdrowie

Samoa leży poza obszarem występowania malarii. Konieczne jest przedstawienie dowodu szczepienia przeciw żółtej febrze w przypadku przyjazdu z regionów zagrożonych tą chorobą. Istnieje zagrożenie dengą przenoszoną przez komary. W sprawie szczegółowej i aktualnej informacji dotyczącej szczepień należy kontaktować się z wojewódzką stacją sanitarno-epidemiologiczną lub specjalistą ds. medycyny tropikalnej.

W przeszłości odnotowano przypadki zarażenia wirusem Zika. Zalecamy stosowanie się do zaleceń Głównego Inspektoratu Sanitarnego, szczególnie dotyczy to kobiet w ciąży lub planujących zajście w ciążę.

Szpitale i inne placówki medyczne na Samoa są nieliczne. W poważniejszych przypadkach konieczna jest ewakuacja medyczna do Australii lub Nowej Zelandii. Brak komór dekompresyjnych.

Informacje dla kierowców

Samochód można wynająć na większości wysp (nikła sieć stacji benzynowych, wyłącznie w większych miastach). Ruch jest lewostronny. Cudzoziemcy muszą otrzymać samoańskie tymczasowe prawo jazdy, żeby móc prowadzić samochód na Samoa. Drogi są kiepskiej jakości, zaś jazda po zmroku dodatkowo utrudniona z uwagi na słabe oświetlenie uliczne.

Przepisy prawne

Posiadanie jakichkolwiek ilości narkotyków pociąga za sobą automatycznie karę co najmniej 3 miesięcy więzienia. Na Samoa nie można przywozić żadnej żywności, owoców i nasion.

Homoseksualizm jest nielegalny. Akty seksualne między osobami tej samej płci są zagrożone karą długoletniego pozbawienia wolności.

Przydatne informacje

Samoa leży w tropikalno-monsunowej strefie klimatycznej, na obszarze geograficznym o podwyższonym ryzyku występowania trzęsień ziemi i tsunami. Ostrzeżenia pogodowe można sprawdzić przed podróżą na tutaj

Należy uważać na silne prądy morskie otaczające wyspy.

Należy unikać spożywania wody z kranu.

 


Ministerstwo Spraw Zagranicznych dokłada wszelkich starań, aby informacje dla podróżujących publikowane na stronach MSZ były rzetelne, wyczerpujące i aktualne. Jednocześnie podkreślamy, że publikowane przez MSZ treści należy traktować wyłącznie jako rekomendacje, które nie mogą stanowić podstawy do jakichkolwiek roszczeń. Należy pamiętać, że MSZ nie ma prawnych możliwości zakazania wyjazdu do jakiegokolwiek państwa.

{"register":{"columns":[]}}