W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Tonga

Bezpieczeństwo

MSZ apeluje o zgłaszanie podróży w systemie Odyseusz‎.

Wjazd i pobyt

Informacje nt. Covid
  1. Na jakim dokumencie podróży można przekroczyć granicę?

  • Paszport TAK
  • Paszport tymczasowy TAK
  • Dowód osobisty NIE
  1. Jaka jest wymagana minimalna ważność dokumentu podróży?

Paszport powinien być ważny 6 miesięcy od daty planowanego wjazdu do Tonga.  

  1. Czy trzeba wyrobić wizę?

Obywateli RP obowiązuje ruch bezwizowy na okres nieprzekraczający 90 dni w każdym okresie 180-dniowym. Zwolnienie z obowiązku wizowego nie dotyczy osób podróżujących w celu prowadzenia działalności zarobkowej.

  1. Czy są inne, dodatkowe wymogi dotyczące wjazdu?

Lokalne władze zalecają posiadanie kompleksowego ubezpieczenia zdrowotnego.

  1. Czy jest wymagana pisemna zgoda rodziców/opiekunów prawnych na podróż dziecka z osobą trzecią?

Brak informacji o formalnym wymogu, ale zaleca się posiadanie zgody rodziców/opiekunów prawnych na podróż dziecka z osobą trzecią lub tylko z jednym rodzicem.  

  1. Zasady pobytu

Nie ma obowiązku meldunkowego.

Ubezpieczenie

Zalecane jest wykupienie pełnego ubezpieczenia zdrowotnego, ważnego na terenie Tonga, pokrywającego koszty leczenia, hospitalizacji oraz transportu medycznego.

Zdrowie

W sprawie szczegółowej i aktualnej informacji dotyczącej szczepień należy kontaktować się z wojewódzką stacją sanitarno-epidemiologiczną lub specjalistą ds. medycyny tropikalnej.

Należy stale używać repelentów (uciążliwe komary).

W roku 2015 i 2016 odnotowano przypadki zarażenia wirusem Zika. Zalecamy stosowanie się do zaleceń Głównego Inspektoratu Sanitarnego, szczególnie dotyczy to kobiet w ciąży lub planujących zajście w ciążę.

Opieka zdrowotna jest na bardzo niskim poziomie, brakuje lekarstw. Poza stolicą i Neiafu nie ma ośrodków opieki medycznej; poważniejsze przypadki wymagają przetransportowania za granicę. Brak komór dekompresyjnych. Należy unikać spożywania nieprzegotowanej lub niebutelkowanej wody, w tym również kostek lodu.

Podróżowanie po kraju

Z uwagi na bardzo dużą nieregularność i ograniczenia liczby przelotów zaleca się korzystanie z linii lotniczych między wyspami tylko wtedy, gdy jest to naprawdę konieczne.

Cyklon, który przeszedł w styczniu 2014 r. nad północnymi wyspami kraju, dokonał znacznych zniszczeń w infrastrukturze. Zaleca się ostrożność przy podejmowaniu podróży w te rejony.

Obowiązuje ruch lewostronny. Drogi są nieoświetlone i złej jakości, dlatego zaleca się zachowanie szczególnej ostrożności, zwłaszcza po zmroku. Mandaty za przekraczanie szybkości egzekwowane są na miejscu. Samochód można wynająć legitymując się wyłącznie lokalnym prawem jazdy, które jest wydawane po okazaniu międzynarodowego/polskiego prawa jazdy (wraz z jego anglojęzycznym tłumaczeniem) przez tamtejsze Ministerstwo Transportu oraz Komendę Główną Policji w Nuku'alofie.

Przepisy prawne

Niezwykle surowo karane są wszelkie przestępstwa związane z narkotykami. Zaleca się noszenie skromnego stroju, aby nie obrazić uczuć religijnych. Chodzenie po ulicy w niekompletnym ubraniu jest wykroczeniem.

Homoseksualizm jest nielegalny. Akty seksualne między osobami tej samej płci są zagrożone karami cielesnymi oraz długoletniego pozbawienia wolności.

Obyczaje

W kraju panuje restrykcyjny styl ubierania i zachowania, dlatego należy zwracać uwagę, by nie urazić nikogo wyzywającym strojem lub zachowaniem. Tonga jest oficjalnie krajem chrześcijańskim, w którym w niedzielę zakazana jest praca, a nawet bieganie, pływanie, wykonywanie ćwiczeń, sportu, itp. w miejscach publicznych.

Przydatne informacje

Więcej informacji o kraju tutaj

Bankomaty dostępne są jedynie w stolicy i największych miastach. Karty kredytowe akceptowane są tylko w większych hotelach i punktach sprzedaży.

 


Ministerstwo Spraw Zagranicznych dokłada wszelkich starań, aby informacje dla podróżujących publikowane na stronach MSZ były rzetelne, wyczerpujące i aktualne. Jednocześnie podkreślamy, że publikowane przez MSZ treści należy traktować wyłącznie jako rekomendacje, które nie mogą stanowić podstawy do jakichkolwiek roszczeń. Należy pamiętać, że MSZ nie ma prawnych możliwości zakazania wyjazdu do jakiegokolwiek państwa.

{"register":{"columns":[]}}