W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Tuvalu

Bezpieczeństwo

MSZ apeluje o zgłaszanie podróży w systemie Odyseusz‎.

Wjazd i pobyt

Informacje nt. Covid

 

  1. Na jakim dokumencie podróży można przekroczyć granicę?
  • Paszport TAK
  • Paszport tymczasowy TAK
  • Dowód osobisty NIE
  1. Jaka jest wymagana minimalna ważność dokumentu podróży?

Paszport powinien być ważny 6 miesięcy od daty planowanego wjazdu.  

  1. Czy trzeba wyrobić wizę?

Obowiązuje ruch bezwizowy na podstawie umowy między Unią Europejską a Tuvalu. Umowa dotyczy obywateli UE i obywateli Tuvalu posiadających ważne paszporty zwykłe, dyplomatyczne, służbowe, urzędowe i specjalne. Ww. osoby mogą podróżować bez wiz na terytorium drugiej umawiającej się strony przez okres nieprzekraczający 90 dni w każdym okresie 180-dniowym. Zwolnienie z obowiązku wizowego nie dotyczy osób podróżujących w celu prowadzenia działalności zarobkowej.

  1. Czy są inne, dodatkowe wymogi dotyczące wjazdu?

Lokalne władze zalecają posiadanie kompleksowego ubezpieczenia zdrowotnego. Przy wjeździe podróżni muszą okazać dowód potwierdzający zaszczepienie przeciwko COVID-19. Ponadto zostanie wykonany test na obecność wirusa. W przypadku pozytywnego wyniku testu podróżny będzie musiał poddać się samoizolacji w miejscu zamieszkania lub zakwaterowaniu w hotelu przez okres 5 dni.

  1. Czy jest wymagana pisemna zgoda rodziców/opiekunów prawnych na podróż dziecka z osobą trzecią?

Brak informacji o formalnym wymogu ale zaleca się posiadanie zgody rodziców/opiekunów prawnych na podróż dziecka z osobą trzecią lub tylko z jednym rodzicem.  

  1. Zasady pobytu

Nie ma obowiązku meldunkowego. Więcej informacji na temat podróży do Tuvalu można znaleźć na następującej stronie: https://www.timelesstuvalu.com/ administrowanej przez władze Tuvalu.

Ubezpieczenie

Zalecane jest wykupienie kompletnej polisy ubezpieczeniowej, ważnej na terenie Tuvalu, pokrywającej koszty leczenia, hospitalizacji oraz transportu medycznego.

Zdrowie

Opieka zdrowotna jest na bardzo niskim poziomie (w przypadku poważnych zachorowań hospitalizacja odbywa się na Guam lub na Hawajach). Występuje podwyższone ryzyko infekcji chorobami zakaźnymi. Zagrożeniem dla zdrowia są choroby układu pokarmowego, wywoływane głównie złą jakością wody pitnej. Odnotowuje się przypadki gorączki tropikalnej - dengi.

Przepisy prawne

Surowo karane są wszelkie przestępstwa związane z narkotykami.

Akty seksualne między osobami tej samej płci są zagrożone karami długoletniego pozbawienia wolności.

Przydatne informacje

Przed wjazdem do Tuvalu warto zaopatrzyć się w dolary australijskie z uwagi na bardzo ograniczone możliwości wymiany walut.

Brak bankomatów i urządzeń do korzystania z kart płatniczych.

 


Ministerstwo Spraw Zagranicznych dokłada wszelkich starań, aby informacje dla podróżujących publikowane na stronach MSZ były rzetelne, wyczerpujące i aktualne. Jednocześnie podkreślamy, że publikowane przez MSZ treści należy traktować wyłącznie jako rekomendacje, które nie mogą stanowić podstawy do jakichkolwiek roszczeń. Należy pamiętać, że MSZ nie ma prawnych możliwości zakazania wyjazdu do jakiegokolwiek państwa.

{"register":{"columns":[]}}