W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Wspomnienia Polaków z wizyty apostolskiej Jana Pawła II w Nowej Zelandii

31.07.2020

Zapraszamy do zapoznania się z najnowszą prezentacją Ambasady RP ukazującą wspomnienia Polaków z wizyty apostolskiej Jana Pawła II w Nowej Zelandii w listopadzie 1986 roku. Prezentacja zawiera także cytaty i fragmenty przesłań Papieża do Polonii, a także naświetla udział Papieża Polaka w obaleniu komunizmu i powstaniu Solidarności w Polsce.

JP2

Ambasada RP w Wellingtonie przekazuje serdeczne podziękowania wszystkim osobom, które przyczyniły się do powstania tej prezentacji. Lista osób i rodzin znajduje się na ostatniej stronie prezentacji (w jęz. angielskim). 

w 2020 roku przypada setna rocznica urodzin naszego rodaka Karola Wojtyły, znanego całemu światu jako papież Jan Paweł II. Jest to szczególna okazja do upamiętnienia wyjątkowej postaci, której działalność zdominowała i wpłynęła na historię XX wieku. Św. Jan Paweł II poprzez swoje pielgrzymowanie do ponad 120 krajów świata, a także spotkania z przywódcami świata oraz wiernymi i przedstawicielami innych wyznań dał się poznać jako orędownik dialogu. Był wielkim przywódcą religijnym, który poruszał sumienia i który nigdy nie zapomniał o swoich korzeniach.

W czerwcu 2019 r. Sejm RP ustanowił 2020 Rokiem Świętego Jana Pawła II. "18 maja 2020 r. będziemy obchodzić stulecie urodzin Karola Wojtyły, Ojca Świętego Jana Pawła II, naszego wielkiego rodaka zasłużonego w walce o wyzwolenie Polski spod jarzma komunizmu" - głosi uchwała. "Jego zdecydowane upominanie się o prawo naszej ojczyzny do wolności wśród narodów Europy, Jego praktyczna obrona praw naszego narodu uczyniły Ojca Świętego najważniejszym z ojców niepodległości Polski. W czasie pierwszej pielgrzymki Jana Pawła II do Polski w 1979 r. rozpoczął się proces, który zaowocował powstaniem Solidarności, wyzwoleniem narodu spod panowania komunizmu i odbudową jedności Europy" - czytamy w uchwale.

Materiały

John Paul II in New Zealand
JP2​_corr.pdf 7.21MB

Wideo