W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Złoty Krzyż Zasługi za wzmacnianie więzi polsko-żydowskich w Nowej Zelandii

01.09.2020

31 sierpnia 2020 r. podczas uroczystości, która odbyła się w siedzibie Ambasady RP w Wellingtonie, Rick Sahar, syn polskich Żydów urodzonych w Polsce, otrzymał Złoty Krzyż Zasługi RP.

RS_2

Uroczystość zgromadziła wybitnych przedstawicieli społeczności żydowskiej i polskiej, ambasadora Izraela i pracowników ambasady, przedstawicieli Nowozelandzkiego Centrum Holocaustu, nowozelandzkich środowisk akademickich oraz Rady Miasta Wellington. Obecny był również Prezes Międzynarodowego Stowarzyszenia Muzułmanów w Nowej Zelandii Tahir Nawaz.

Ambasador RP Z. Gniatkowski przypomniał pokrótce wspólną historię polsko-żydowską w Polsce, rolę polskich Żydów w utworzeniu pierwszego Stowarzyszenia Polaków w Nowej Zelandii, a także niektóre z najbardziej tragicznych wydarzeń we współczesnej historii, w których ofiarami byli właśnie Polacy i Żydzi. „Niestety, ten kraj, który przez wieki wspólnie budowaliśmy, pracując dla dobra wspólnego, upadł na skutek agresji hitlerowskiej III Rzeszy w 1939 r. oraz w obliczu Holocaustu, sprowadzonego na naszą ziemię przez niemieckich Nazistów. Okupanci wymordowali sześć milionów obywateli polskich, w tym trzy miliony polskich Żydów. Ta tragedia zmieniła bieg historii i losy naszych narodów. Po drugiej wojnie światowej naród żydowski zbudował własne państwo, a Polska ponownie pojawiła się na mapie Europy, w obrębie nowych granic, zniewolona przez reżim komunistyczny i dopiero po pół wieku odzyskała suwerenność i prawdziwą niepodległość ”. - powiedział Ambasador RP.

Ambasador kontynuował przemówienie, podkreślając znaczenie realizowanych dziś wspólnych projektów i konieczności upamiętniania tamtych wydarzeń: „Dziś Polacy i Żydzi nadal dzielą wielowiekowe dziedzictwo. Cieszę się, że nasze wydarzenie przypomina nie tylko o ważnym aspekcie historycznych doświadczeń Polaków i Żydów, ale w szczególności naszą lokalną współpracę, tutaj w Wellingtonie ”.

Odbierając nagrodę, przyznaną decyzją Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, Rick Sahar powiedział: „Przyjmuję tę nagrodę, ponieważ cenię i identyfikuję się z moim polskim dziedzictwem. Polska była przystanią, schronieniem dla narodu żydowskiego od 1264 roku, kiedy to polski książę Bolesław Pobożny wydał Statut Kaliski - Ogólną Kartę Wolności Żydów w Polsce, bezprecedensowy dokument w średniowiecznej historii Europy, który zapewnił Żydom wolność osobistą, autonomię prawną oraz ochronę przed przymusowym chrztem i zniesławieniem krwi. Ratyfikowana ponownie przez kolejnych władców polskich do 1539 r. i utrzymywana aż utraty niepodległości przez Polskę. Następnie po 123 latach, w 1918 r., Żydom ponownie przyznano równe prawa w niepodległej Polsce."

R. Sahar zadedykował swoją nagrodę pamięci swoich zmarłych Rodziców: „(…) Jestem dumny, że otrzymuję tę nagrodę i dedykuję ją pamięci moich rodziców, Elli i Samuela Hornungów, dla których przetrwanie Holocaustu było możliwe tylko dzięki odwadze i życzliwości innych. Mam nadzieję, że moje wnuki również będą mogły kiedyś poczuć się zainspirowane tą wyjątkową okazją i utwierdzić się w swoim polskim dziedzictwie w miarę wzrostu świadomości o otaczającym ich świecie”.

Rick Sahar urodził się w rodzinie polskich Żydów, którzy ocaleli z Holocaustu, a po wojnie przez Szwecję przedostali się do USA, gdzie Rick się urodził I wychował. Przed wojną jego ojciec mieszkał w Oświęcimiu, a matka w Radomsku. Jako nastolatek Rick wyjechał do Izraela, a pod koniec ub. wieku zamieszkał w Nowej Zelandii.

Rick Sahar jest jednym z wolontariuszy Centrum Holocaustu w Wellingtonie, istniejącej od 2007 roku instytucji, której misją jest pamięć o ofiarach II wojny światowej i edukacja skierowana do społeczeństwa nowozelandzkiego.

Ambasada RP w Wellingtonie od kilku lat systematycznie współpracuje z Centrum, realizując różne projekty w ramach dyplomacji publicznej i historycznej. Do najważniejszych w ostatnich latach należały wydarzenia upamiętniające bohaterów Powstania Warszawskiego 1944, projekcje filmów „Azyl” i „Paszporty Paragwaju”, seminaria z udziałem kobiet, które przeżyły Syberię i Holocaust, oraz z udziałem historyków  nt. II wojny światowej, ponadto pokaz wystaw nt. Rady Pomocy Żydom Żegota i wystawy nt. II wojny światowej na Uniwersytecie Wiktorii. We wszystkich tych wydarzeniach głównym partnerem  - często pomysłodawcą i wykonawcą – był Rick Sahar.

Zaangażowanie Ricka Sahara w realizację wspólnych projektów i wsparcie dla Ambasady RP istotnie przyczyniło się do budowania dobrych relacji w ramach dialogu polsko-żydowskiego.  

Zdjęcia (10)

{"register":{"columns":[]}}