Aktualności
-
17.06.2021Stałe Przedstawicielstwo RP przy OECD zaprasza do wzięcia udziału w webinarium organizowanym wspólnie ze Stałym Przedstawicielstwem Węgier przy OECD na temat elektromobilności i transportu opartego na wodorze w krajach V4, które odbędzie się w dniu 8 lipca 2021 r. w godz. 10:00-12:00.
-
02.06.2021W dniach 31 maja – 1 czerwca br. odbyła się – w trybie wirtualnym – pierwsza część obrad Ministerialnej Sesji Rady OECD (MCM) – najwyższego organu decyzyjnego Organizacji, składającego się z ministrów (głównie ds. finansów, gospodarki i spraw zagranicznych) państw członkowskich. Druga część posiedzenia odbędzie się jesienią (7-8 października 2021 r., przewidywane jest spotkanie fizyczne). Przewodniczącym tegorocznej sesji MCM są USA, funkcję wiceprzewodniczących pełnią Korea i Luksemburg.
-
25.05.202125 maja 2021 r. Kostaryka oficjalnie została nowym członkiem OECD. Zgodnie z art. 16 Konwencji OECD, przystąpienie do Organizacji staje się formalne z chwilą złożenia dokumentu przystąpienia do niej. Kostaryka jest zatem w kolejności 38 krajem, który przystąpił do Organizacji*.
-
05.05.2021Krajowe przeglądy gospodarcze odbywające się na forum Komitetu Przeglądów Gospodarczych i Rozwoju (EDRC) są szczególnym sposobem realizacji OECD-owskiego mechanizmu „peer review” – poddawania wzajemnej ocenie realizowanych polityk, porównywania się i dzielenia najlepszymi praktykami. Dla każdego przeglądu, odbywającego się w cyklu 2-letnim, wyznaczane są dwa kraje-egzaminatorzy – Polska pełniła tę rolę, wspólnie z Irlandią, podczas zrealizowanego 4 maja przeglądu gospodarczego Portugalii.
-
03.05.2021Gdy 3 maja 1791 r. Sejm Czteroletni zwany Wielkim uchwalił Ustawę Rządową Rzeczypospolitej Obojga Narodów znaną jako Konstytucja 3 Maja, państwo polsko-litewskie stało się pierwszym w Europie i drugim na świecie krajem, w którym przyjęto ustawę zasadniczą. Był to postępowy i odważny jak na tamte czasy akt prawny, inicjujący szereg reform. Stanowił również zwieńczenie wielowiekowych związków Polski i Litwy.
-
02.05.2021Święto Polonii i Polaków za granicą ustanowiono w dowód uznania historycznego wkładu środowisk emigracyjnych w realizację celów narodowościowych kraju przodków. Wspólne obchody z Dniem Flagi RP mają skłaniać Polaków do refleksji o szczytnych kartach historii Polski.
-
09.04.2021W dniu 8 kwietnia 2021 roku odbyło się zorganizowane przez Stałe Przedstawicielstwo RP przy OECD webinarium na temat doświadczeń krajów V4 w zakresie gospodarowania odpadami elektrycznymi i elektronicznymi: E-Waste Management System: lessons from V4 countries.
-
12.03.2021W dn. 11.03.2021 r. z wizytą w Paryżu gościł Wicepremier Jarosław Gowin. W czasie pobytu w Paryżu J. Gowin spotkał się z SG OECD Angelem Gurrią. Spotkanie było okazją do przedyskutowania najważniejszych tematów we współpracy Polski z OECD w roku w którym wypada 25 rocznica przystąpienia Polski do tej Organizacji, a także do podziękowania Angelowi Gurrii za jego 15-letnią pracę na rzecz umacniania pozycji OECD jako jednej z najważniejszych i najbardziej wpływowych organizacji wielostronnych na świecie.
-
08.03.2021SP RP przy OECD w Paryżu zaprasza na webinaruim w temacie E-Waste Management System: lessons from V4 Countries, które odbędzie się 8 kwietnia 2021 r. o godz. 11.00. Odpady elektroniczne są jednym z najważniejszych problemów dla światowej ochrony środowiska. Spotkanie będzie okazją do przedstawienia doświadczeń z zakresu gospodarki e-odpadami, stojących wyzwań i możliwych rozwiązań dla tych problemów,z uczestnictwem przedstawicieli Komisji Europejskej oraz ekspertów OECD. Przesyłamy poniżej zaproszenie, jak również wstępny program.
-
15.02.2021Trzydzieści lat temu, 15 lutego 1991 r., prezydenci Polski i Czechosłowacji oraz premier Węgier podpisali na zamku w Wyszehradzie na Węgrzech Deklarację o współpracy Czeskiej i Słowackiej Republiki Federacyjnej, Rzeczypospolitej Polskiej i Republiki Węgierskiej w dążeniu do integracji europejskiej.