W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.

Zajmowali się nielegalnym obrotem odpadami. Odpowiedzą przed sądem.

30.06.2022

Baner uwaga. W tle młotek

Prokuratura Okręgowa w Bydgoszczy zakończyła, skierowaniem do Sądu aktu oskarżenia, śledztwo prowadzone w sprawie nielegalnego obrotu znacznymi ilościami odpadów w warunkach mogących zagrozić środowisku na terenie różnych miejscowości województwa kujawsko-pomorskiego oraz wielkopolskiego.

Śledztwo pierwotnie wszczęto w 2020 r. w Prokuraturze Rejonowej w Mogilnie i początkowo dotyczyło nielegalnego składowania w kwietniu 2020r. odpadów w miejscowości Barlinek, gm. Jeziora Wielkie. Funkcjonariusze Policji ujawnili na jednej z działek różnego rodzaju śmieci w tzw. belach oraz koparko-ładowarkę, przy pomocy której Wojciech P. dokonywał ich rozładunku. Jak ustalono, wykonywał on te czynności na polecenie Jacka S. Transportem odpadów na nielegalne składowisko zajmowali się natomiast – także na polecenie Jacka S. - Kacper N. oraz Marek K., którzy na początku kwietnia 2020r. przewieźli tam samochodami ciężarowymi łącznie około 50 ton odpadów w postaci zbelowanych tworzyw sztucznych (opakowań po produktach żywnościowych, folii, worków i butelek). Dostarczone śmieci zgromadzono w dwóch kilkumetrowych hałdach częściowo przysypanych ziemią.

Z uzyskanej w toku śledztwa ekspertyzy wynikało, że odpady te składowane były w warunkach powodujących obniżenie jakości wody oraz powierzchni ziemi.

W toku dalszych czynności śledztwa - przejętego do prowadzenia przez Komendę Wojewódzką Policji w Bydgoszczy pod nadzorem Prokuratury Okręgowej w Bydgoszczy – ustalono, że Jacek S. w lipcu 2020r. polecił Markowi K. oraz  Jackowi W. przewiezienie kolejnego ładunku odpadów do miejscowości Wróble w gminie Kruszwica, gdzie podjęli oni czynności mające na celu utworzenie kolejnego nielegalnego składowiska, wysypując zawartość naczep na pole uprawne, drogę gruntową i teren byłego cmentarza. Działanie to mogło – w ocenie biegłego – spowodować obniżenie jakości wody lub powierzchni ziemi.

Ujawniono także że Jacek S. zlecał podobne czynności również innym mężczyznom, tj. Robertowi L. oraz Hieronimowi S., na terenie w miejscowości Suszewo, gdzie w lutym 2020r. na jedną z działek przywieźli oni odebrane z miejscowości Wola Kożuszkowska odpady komunalne w postaci wymieszanych ze sobą tworzyw sztucznych, metali, puszek, gumy oraz pianki - w celu ich nielegalnego składowania. Śmieci zostały wysypane i zebrane w pryzmach o łącznej objętości 1610 m 3, co stworzyło zagrożenie dla życia i zdrowia ludzi oraz spowodowało obniżenie jakości wody i istotne obniżenie jakości powietrza.

 W oparciu o zebrany materiał dowodowy, w tym dokumentację z czynności przeprowadzonych na miejscu ujawnienia nielegalnych składowisk odpadów przez pracowników Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska, opinię biegłego z dziedziny ochrony środowiska, zeznania świadków oraz analizę dokumentacji, prokurator przedstawił Jackowi S. łącznie cztery zarzuty popełnienia przez niego przestępstw kwalifikowanych z art. 183 §1 kk oraz art. 185§1 kk. Zarzuty popełnienia przestępstw przeciwko środowisku przedstawiono także: Marcinowi B., Robertowi L., Kacprowi N., Wojciechowi P., Hieronimowi S., Adamowi K. oraz Jackowi W.

Jacek S. oraz Marcin B., Robert. L., Kacper N., Wojciech P. i Hieronim S. ostatecznie przyznali się do popełnienia zarzuconych im przestępstw, składając wnioski o tzw. dobrowolne poddanie się karze.

Mając na uwadze potrzebę zabezpieczenia prawidłowego toku postępowania Sąd – na wniosek prokuratora – zastosował wobec Jacka S. środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania, który następnie zmieniono na poręczenie majątkowe.

Akt oskarżenia w przedmiotowej sprawie skierowano do Sądu Rejonowego w Mogilnie.

Przestępstwo stypizowane w art. 183§1 kk zagrożone jest karą do 5 lat pozbawienia wolności, zaś – w przypadku zaistnienia skutku w postaci istotnego obniżenia jakości wody, powietrza lub powierzchni ziemi – sprawca podlega karze pozbawienia wolności do lat 8 (art. 185§ 1 kk).

Logo Biuletynu Informacji Publicznej
Informacje o publikacji dokumentu
Pierwsza publikacja:
24.02.2023 12:03 Katarzyna Wilińska
Wytwarzający/ Odpowiadający:
Prokuratura Okręgowa w Bydgoszczy
Tytuł Wersja Dane zmiany / publikacji
Zajmowali się nielegalnym obrotem odpadami. Odpowiedzą przed sądem. 1.0 24.02.2023 12:03 Katarzyna Wilińska

Aby uzyskać archiwalną wersję należy skontaktować się z Redakcją BIP

{"register":{"columns":[]}}